Aktualności

700 lat Lublina – poznaj swoją dzielnicę!

23-04-2015

Rozpoczęliśmy realizację projektu „Lublin. Historia dzielnic. W 700-tną rocznicę lokacji miasta”. Niedługo będziemy wspólnie obchodzić okrągłą rocznicę lokacji Lublina, stąd już dziś rozpoczynamy przygotowania do wielkiego Jubileuszu! Celem projektu jest wzrost wiedzy na temat historii poszczególnych dzielnic Lublina. Chcemy zaangażować mieszkańców Lublina w badania nad dziejami miasta i jego dzielnic oraz zgromadzić i rozpropagować nieznane dotychczas zdjęcia Lublina.

Projekt zakłada różnorakie działania włączające mieszkańców we wspólne obchody. Pierwszym z nich jest akcja „Przynieś starą fotografię”, podczas której mieszkańcy poproszeni zostaną o udostępnienie ze swoich domowych archiwów starych zdjęć Lublina. Zdjęcia będą następnie udostępnione w Internecie (na platformie cyfrowej „Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej” i „Biblioteki Multimedialnej Teatru NN”) oraz w publikacjach i na wystawie. Więcej informacji o akcji przedstawimy już niedługo!

Jednocześnie szerokie grono naukowców (zarówno historyków, geografów, regionalistów, jak i archiwistów) pracuje nad wydaniem dwunastu publikacji popularnonaukowych opisujących współczesne dzielnice Lublina. Na zakończenie projektu planowane jest wydanie zbiorczej publikacji na temat dzielnic Lublina.

O postępach prac i kolejnych etapach realizacji projektu będziemy informować na bieżąco.

Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin.