Aktualności

Przepis na inicjatywy!

24-06-2015

„Europe for Citizen” (czyli „Europa dla obywateli”) to nazwa programu unijnego, mającego na celu promowanie udziału mieszkańców w życiu Starego Kontynentu oraz poprawę warunków dla obywatelskiego i demokratycznego zaangażowania w całej Unii Europejskiej.

Fundacja Aktywności Obywatelskiej realizuje projekt „Volunteering – Code of Active Citizenship”, którego cel to popularyzacja oraz wsparcie aktywności społecznej i wolontariatu.

Partnerami w projekcie są organizacje wolontariackie z sześciu krajów: Holandii, Litwy, Łotwy, Polski, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Dodatkowo współpracujemy z ekspertem z Uniwersytetu na Florydzie, USA.

Liderzy grup uczestniczących w projekcie w dniach 9-12 czerwca br. wzięli udział w warsztatach w Bishop's Castle (niewielkim, urokliwym miasteczku przy granicy Anglii i Walii).

Gospodarzem spotkania była brytyjska ekipa Pathways Inspirational Development C.I.C., zaś przedstawicielami Polski – lubelska Fundacja Aktywności Obywatelskiej, Stowarzyszenie „Zamojskie Centrum Wolontariatu” oraz Urząd Miasta Lublin.

Przybyli również reprezentanci Stichting VU-VUMC z Amsterdamu, Politechniki w Kownie (razem z koordynatorką projektu – Panią Jolantą Vaiciuniene), Uniwersytetu Łotewskiego z Rygi oraz Instituto Culturale Relazioni Euromediterranee ze Spilingi (z regionu Calabrii we Włoszech).

Pobyt w Anglii obejmował dwudniowe warsztaty (sześć sesji tematycznych), podczas których uczestnicy wypracowywali sposoby na zachęcenie obywateli do wykorzystywania swojego potencjału i brania odpowiedzialności za siebie oraz swoje społeczności lokalne. Ważną kwestią było również dzielenie się praktykami aktywności obywatelskiej i wolontariatu w swoich krajach.

Wynikiem tych międzynarodowych warsztatów są plany inicjatyw, które zostaną przeprowadzone w każdym kraju w okresie od października 2015 roku do marca przyszłego roku. Inicjatywy mają odpowiadać potrzebom lokalnych społeczności w każdym państwie i mogą mieć charakter zarówno obywatelski, jak i kulturalny czy ekologiczny (tematyka i zakres są dowolne). W każdą z nich będą zaangażowani wolontariusze.

Niezwykle istotnymi stronami projektu są jego ewaluacja i upowszechnianie, które będą odbywały się zarówno na poziomie krajowym czy europejskim, jak i międzynarodowym. Planowane jest dotarcie do mediów oraz instytucji i organizacji międzynarodowych, a także europarlamentarzystów i prominentów na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym.

Więcej relacji o przygotowaniach i przebiegu warsztatów na https://inspirationalpathways.wordpress.com/pathways-eu-activities/volunteering/