Aktualności

Seniorzy w teatrze!

06-12-2016

Piątkowy wieczór to dla wielu osób czas rozrywki i relaksu. 2 grudnia grupa uczestników projektu „Bella Vita” również miała okazję  kulturalnie spędzić  wieczorne godziny. Seniorzy z dzielnic m.in. Kalinowszczyzna i Bronowice zostali podwiezieni wygodnym autokarem pod budynek Teatru im. J. Osterwy, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Amadeusz” , który na pewno pozwolił im oderwać się od codziennych spraw.  Sztuka wspaniale odzwierciedliła zarówno żywy, pełen temperamentu charakter kompozytora, jak istotę jego geniuszu: cała rzeczywistość stanowiła dla niego natchnienie. Klimat nadawała sztuce mroczna postać Antonio Salieriego – rywala, zazdrosnego o sukcesy Mozarta, o łatwość tworzenia i powodzenie w towarzystwie.

Spektakl wzbudził sprzeczne emocje, co najlepiej wskazuje na jego poziom: na pewno stał się źródłem dyskusji i porównań, co sprawi, że długo będzie pamiętany i rozważany. Seniorzy po raz pierwszy może mieli kontakt ze współczesnym teatrem, gdzie obowiązują już inne konwencje, nie zawsze zgodne z przyzwyczajeniami starszego pokolenia; tym niemniej zetknięcie z nowością i nietypowym ujęciem tematu pozwoliło na porównanie, czym był teatr dawniej i dziś. Seniorzy obyci z teatrem podkreślali poziom i wzniosłe przesłanie obejrzanego spektaklu.

Projekt „Bella VITA” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.