Aktualności

„Od tradycyjności do nowoczesności - warsztaty kulinarne”

18-05-2017

Inicjatywa pt.: „Od tradycyjności do nowoczesności - warsztaty kulinarne” odbyła się w dniach 22.03-24.04 2017 r. w Hrubieszowie. Liderką inicjatywy była Ewa Otręba. Celem inicjatywy było rozwijanie świadomości w zakresie kuchni tradycyjnej, regionalnej oraz innowacyjnej. Odkrywanie pasji w gotowaniu i przyrządzaniu potraw poprzez kształtowanie zainteresowań tradycją i nowoczesnością w kuchni.
Uczestnicy to 16 uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz 8 uczniów Szkoły Zawodowej, którzy pod okiem 10 Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Teptiukowie przygotowywali dania według tradycyjnych receptur oraz przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Wspólnie przygotowano dania: rosół z kury z makronem oraz lubczykiem, pierogi z twarogiem i ziemniakami, pierogi z kaszą i twarogiem oraz pierogi z ziemniakami i cebulką okraszone spawareczkami i podawane z kwaśną śmietaną, na deser przygotowano budyń z domową konfiturą wiśniową oraz kruszoną czekoladą. W czasie warsztatów nastąpiła integracja wszystkich uczestników, a wspólną degustację potraw zdominowała atmosfera świątecznego, domowego obiadu. kolejne warsztaty odbyły się pod kierunkiem pana Marcina Sikory szefa kuchni Hotelu Artis w Zamościu. Wykorzystując wiedzę mistrza młodzi kucharze przygotowali Shusi, zupę krem z białych szparagów, comber wieprzowy z musem z szalotki oraz mus czekoladowy. wszystkie dania były degustowane podczas pokazu kulinarnego poprzedzonego wykładem szefa kuchni dla 50 osób.  Uczestnicy znacznie podnieśli swoja wiedzę i umiejętności kulinarne.
Efektem inicjatywy było zdobycie doświadczenia i umiejętności kulinarnych poprzez samodzielne wykonywanie potraw jak również po przez podpatrywanie profesjonalistów oraz integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne wykonywanie działań, pomoc i okazywanie wzajemnego szacunku.
Projekt „Aktywni w społeczności” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

DSC00760 DSC00782
DSC00842 DSC00888
DSC00919 DSC00924