Aktualności

Inicjatywa „Ocalić od zapomnienia tradycję naszej wsi, talenty i tradycyjne potrawy”

26-07-2017

Inicjatywa „Ocalić od zapomnienia tradycję naszej wsi, talenty i tradycyjne potrawy” była kontynuowana również w tym roku, w ramach projektu „Aktywni w społeczności”. W niedzielę 2 lipca odbyło się spotkanie we wsi Pieniany zorganizowane przez lokalną liderkę – p. Zdzisławę Karwańską. Na spotkanie przygotowano około 40 tradycyjnych potraw. Każda została opisana - uczestnicy przechodząc mogli się częstować, przypominając sobie dawnej sporządzane potrawy, takie jak krężałka, wiejski bigos, galareta, ozorek w galarecie, gołąbki w liściach winogron, smalec z pieczarkami i wiele innych.

Seniorzy opowiadali o dawnych czasach i wiejskich obyczajach. Imprezie towarzyszyło wspólne śpiewanie dawnych ludowych piosenek i przyśpiewek, panowie przygrywali na swoich instrumentach. Przygotowano specjalny stolik dla najmłodszych i podano im dania specjalnie przeznaczone dla nich.

Dzięki obecności dzieci i seniorów spotkanie miało charakter międzypokoleniowy, przedstawiciele wszystkich pokoleń spędzili czas miło i edukacyjnie, nawet pogoda stanęła na wysokości zadania
i dopisywała przez cały czas. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Gminy Łaszczów: Burmistrz
z Małżonką, Sekretarz z Małżonką, Pani Kierownik łaszczowskiego GOPS.

Inicjatywa „Ocalić od zapomnienia tradycję naszej wsi, talenty i tradycyjne potrawy” odbyła się
w ramach projektu „Aktywni w społeczności”, który jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

21071701 21071702 21071703