Aktualności

„Zdrowo, smacznie i pięknie”

25-09-2018

W słoneczne, wrześniowe przedpołudnie, dnia 19 września b.r. kilkunastoosobowa grupa seniorów wzięła udział w warsztatach dekoracji potraw. Spotkanie przygotowała senioralna grupa wolontariatu biorąca udział w projekcie „Senior na CzASie!”.

Warsztaty poprowadziła Pani Urszula Abramek, której gotowanie i dekorowanie potraw jest wielką pasją. Pragnie ona dzielić się nią z innymi, przekazując tym wiedzę zdobytą podczas wielu lat doświadczeń.

Z języka francuskiego na sztukę dekorowania potraw i naczyń, na których są podane, przyjęła się nazwa garnirowanie (garnir – ozdabiać), a dodatki, którymi zdobi się potrawę nazywa się garnirunkiem. Kluczem do prezentacji potraw jest zmysł wzroku, dlatego też ładnie ozdobiona potrawa, lub udekorowany półmisek podnoszą smak potrawy. Nawet prosto udekorowane danie zyskuje nie tylko na wyglądzie ale również smakuje inaczej. Uczestniczki seniorki nauczyły się tego, iż niebanalne przyozdobienie potraw nie musi być domeną tylko profesjonalnych kucharzy, mając w domu ostry nożyk, zwykłe akcesoria kuchenne i kilka podstawowych warzyw lub owoców mogą same wyczarować prawdziwe cuda.

Różyczki, kwiatuszki czy gwiazdeczki wykonane z pomidora, ogórka, marchewki czy rzodkiewki ponacinane odpowiednio małym nożykiem sprawiło niezwykle dużo radości zarówno uczestniczkom warsztatów jak i osobom obserwującym.

Wszyscy zgodnie wyrazili nadzieję na kolejne warsztaty o podobnej tematyce w niedalekiej przyszłości.

Warsztaty były zrealizowane w ramach projektu „Senior na CzASie!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

IMG 9185 IMG 9178 IMG 9182