Aktualności

Seniorzy na tropie zabytków Sandomierza

28-11-2018

Pomimo wczesnej pory przed wschodem słońca, uczestnicy projektu „Senior na CzASie!” z ochotą czekali na autokar mający zabrać grupę seniorów do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego. Obiecywała się piękna i ciepła pogoda,  seniorzy z uśmiechami na twarzy zajęli miejsca w autokarze i ruszono.

W Sandomierzu powitał grupę sympatyczny przewodnik, promieniujący energią, wesołością i wiedzą, którą dzielił się szczodrze odpowiadając na pytania, ale też słuchając uwag seniorów, pamiętających ważne dla historii miasta wydarzenia z 2 poł. XX w.

Uczestnicy wycieczki zostali poprowadzeni trasą nieodkrytą, nieznaną turystom ograniczającym zwiedzanie do rynku i Bramy Opatowskiej. Po wjechaniu na wzniesienie, seniorzy zeszli malowniczym lessowym wąwozem św. Królowej Jadwigi długim na ok. pół kilometra. Niemal pionowe ściany wąwozu, nierówne, poprzerzynane rozpychającymi je korzeniami drzew, urwiste, pełne jam – podobno bardzo korzystnie wpływających na przechowywaną w nich ongiś żywność wzbudziły w seniorach żywą ciekawość.

Wąwóz wychodził na tereny odkryte, na alejki prowadzące na rozdroże: jedna droga pod górę wiodła do kościoła Dominikanów, gdzie zapoznano się z historią męczeństwa sandomierskich zakonników. Niemniej zainteresowania wzbudziła rosnąca na stoku klasztornego wzgórza winnica, pielęgnowana przez brata sprawującego funkcję opiekuna, dbającego o każdy szczep winorośli. Pomimo że nie zaproszono seniorów na degustację, mile odpoczęli oni na ławeczkach słuchając opowiadań przewodnika – niestrudzonego pana Kacpra. Druga alejka poprowadziła w stronę zamku i katedry. Seniorzy zmęczeni pieszą wędrówką wsiedli do meleksa i ruszyli własną trasą na przejażdżkę po mieście. Pozostała część grupy podziwiała w katedrze nietypowe dla świętego miejsca malowidła, jakkolwiek tematycznie sakralne, obrazujące te strony życia chrześcijańskiego, jakie rzadko stanowią tematykę malarstwa świątynnego. Nastrój lekkiej grozy potęgowała ciemna kolorystyka malowideł, zajmujących całe połacie ścian katedry.

Ze świątyni seniorzy wyszli wprost na słoneczne uliczki i obok domu Długosza oraz zespołu szkół przeszli w rynek na obiad, do restauracji pamiętającej kuchenną rewolucję. Po posiłku i krótkim odpoczynku na szklanych ławeczkach podpisanych przez gwiazdy polskiego kina. Nie doczekawszy się księdza pędzącego na rowerze w rozwianej sutannie, uczestnicy przez Bramę Opatowską udali się na przystań wycieczkowych statków. Podczas godzinnego rejsu podziwiano panoramę Sandomierza, relaksowano się w otoczeniu nadwiślańskiej przyrody i kibicowano wędkarzom, cierpliwie wyczekującym aż ryba chwyci przynętę.

Po południu pan kierowca zawiózł seniorów do Baranowa Sandomierskiego, do zamku słusznie zwanego „drugim Wawelem” z racji wspaniałych, wspartych na arkadach krużganków. Po zwiedzeniu kaplicy udano się do komnat, nie tyle świetnym z racji wyszukanego pałacowego wystroju, ile dzięki umeblowaniu złożonemu z eksponatów będących ciekawostkami samymi w sobie. Najciekawsze okazały się podziemia, gdzie znajduje się odtworzona sala tortur z… cennikiem „zabiegów”; wystawa numizmatów, sale wystawowe, gdzie można było obejrzeć broń, sprzęty i stroje z dawnych wieków. Najcenniejszy zabytek stanowiło dotykane przez wszystkich, czarne szerokie czółno, wydłubane z grubego pnia drzewa. Żeby umieścić je w muzeum nie dzieląc go na części, odkryto sufit pomieszczenia i spuszczono od góry.  Spędziwszy dzień intensywnie, seniorzy nadal pozostali pełni sił i energii. Powrót do Lublina minął niezwykle prędko przy żartach i śpiewie.

Aktywny wypoczynek, odprężenie od codziennych zajęć, dobry humor i troska opiekuna grupy sprzyjały poczuciu spokoju i komfortu. W całej grupie dawała się odczuć atmosfera, jaka panuje zwykle w zespole zintegrowanym, życzliwym i prężnym. Wycieczka pokazała efekty dotychczasowych działań w projekcie: motywację do dalszej aktywności, zawarte przyjaźnie zdolne przetrwać po zakończeniu projektu, gotowość do dalszej działalności.

Wycieczka zrealizowana w ramach projektu „Senior na CzASie!”, który  jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

 DSC0064  DSC0072

  DSC0080  DSC0094

  DSC0105  DSC0207

 DSC0212  DSC0235

  DSC0283  DSC0303

  DSC0313