Aktualności

Podlaskie przygody seniorów

22-07-2019

Dzień 16 lipca bardzo wcześnie zaczął się dla seniorów – uczestników projektu „Senior ma moc!”. Już przed godziną siódmą wyruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę, punktualnie stawiwszy się w miejscach zbiórki. Wszyscy zastosowali się do wskazówek opiekuna grupy, pana Darka, i zabrali ze sobą dobrą pogodę oraz wesoły nastrój. Trasa wycieczki prowadziła na początku do Janowa Podlaskiego. Ponieważ podróż zajęła dłuższy czas, seniorzy zdążyli się rozśpiewać. Znane, powtarzane na każdym wyjeździe piosenki za każdym razem brzmią inaczej, a repertuar jest bogaty, zwłaszcza że w grupie znaleźli się doświadczeni chórzyści.

Rynek w Janowie Podlaskim okazał się miejscem nadspodziewanie atrakcyjnym. Korzystając z wolnego czasu, seniorki odwiedziły sklep, kościół, gdzie chórzyści odśpiewali pieśń „Santa Maria” z repertuaru Mireille Mathieu, po czym dla wytchnienia wszyscy zasiedli przy lodziarni z chłodzącymi smakołykami w ręku. W najsłynniejszej w Polsce stadninie koni przewodniczka oprowadziła grupę po stajniach. W powozowni omówiła poszczególne rodzaje używanych niegdyś pojazdów zaprzęgowych. Przeprowadziła uczestników wycieczki przez cmentarz, gdzie ciężkie głazy upamiętniają najsłynniejsze konie. Następnie zebrano się przy wybiegu, na którym dokazywały źrebaki, a dorosłe konie przechadzały się lub podchodziły do ludzi, przyglądając im się spokojnie. Na sali aukcyjnej przewodniczka opowiedziała o historii stadniny.

Na obiad pojechano do uroczyska Zaborek. Gościnni gospodarze dopilnowali, by nikomu niczego nie zabrakło, a po posiłku oprowadzili uczestników wycieczki spacerkiem po terenie gospodarstwa. W Zaborku seniorzy oglądali ocalone od zniszczenia obiekty: stare chałupy, plebanie, wiatrak i kościół wybudowane prawdopodobnie przed ponad stu laty. Urok dawnej wsi, bliskość lasu, rosnąca na terenie uroczyska roślinność, a przede wszystkim właściwy Podlasiu panujący tu spokój, składają się na niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Przewietrzeni czystym powietrzem, seniorzy udali się do sanktuarium w Kodniu, mijając po drodze Pratulin, gdzie oddawana jest cześć męczennikom podlaskim, oraz Kostomłoty. W Kodniu przewodnik przedstawił dzieje cudownego wizerunku Matki Bożej Pojednania. Następnie seniorzy zwiedzili teren przyległy do sanktuarium, z miejscową Kalwarią, z pielęgnowanymi terenami pośrednimi między parkiem, zielnikiem i ogrodem oraz stawami porośniętymi wodną roślinnością. Ku rozczarowaniu większości niedaleko położona cerkiew okazała się zamknięta. Mimo to uczestnicy wyjazdu ruszyli w drogę powrotną syci wrażeń.

Nawet po intensywnym dniu dała o sobie znać niespożyta energia seniorów: autokar rozbrzmiewał śmiechem i sypały się żarty. Atmosfera tchnęła ciepłem, co pozwoliło zapomnieć o chłodnej pogodzie. W pogodnych nastrojach uczestnicy żegnali się w Lublinie, zanosząc do domów wspomnienia.

Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu „Senior ma MOC!”.

Projekt „Senior ma MOC!” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 DSC0013   DSC0026   DSC0039   DSC0130   DSC0267   DSC0326