Aktualności

Grupa wsparcia wciąż działa

21-10-2019

Czytelnicy śledzący działania naszej fundacji dawno nie odwiedzali naszych seniorów na spotkaniach grupy wsparcia. Tymczasem w ramach projektu „Senior ma Moc!” dwa razy w miesiącu każda z obu grup uczestników bierze udział w zajęciach mających odprężyć, uspokoić codzienny stres i dodać energii do codziennej aktywności.

Do prowadzenia zajęć zawsze jest angażowana osoba posiadająca wiedzę lub umiejętności, dzięki którym tematyka spotkań nie krąży wokół senioralnych problemów, ale stanowi źródło wiedzy, pozytywnych emocji oraz rozrywki – połączonej z dbaniem o kondycję fizyczną i psychiczną.

Spotkanie dn. 10 października odbyło się w Spółdzielni Kargusek. Poprowadziła je znana już seniorom pani Kasia – muzykoterapeutka. Prowadząca przygotowała bogaty zestaw instrumentów i rekwizytów. Okazało się że dźwiękiem można bawić się, próbując nie szeleścić folią aluminiową. Można z małego arkusza folii zrobić prezent, a obdarowany mógł odtańczyć swoje życie – zmienione na lepsze dzięki otrzymanemu podarunkowi. Można bawić się makulaturą mnąc w rękach stronę z gazety, można swobodnie bałaganić na sali rzucając papierowe kulki na środek podłogi, łapać je w takt muzyki i według imion zapisanych na stronicach ustawiać się w wężyk i tanecznym krokiem okrążać salę. Gdyby nie brak czasu, zapewne pani Kasia pokazałaby jeszcze więcej dźwiękowych sztuczek.

Po gimnastyce dla ciała pani Kasia zaproponowała gimnastykę dla duszy. Wygodnie siedząc, wsłuchani w egzotyczną muzykę relaksacyjną, z zamkniętymi oczami każdy mógł wejrzeć w samego siebie, w swoje myśli i emocje. Żeby po chwili wypoczynku dodać uczestnikom energii, każdy posługując się wybranym przez siebie instrumentem: od kastanietów po trójkąty, tworzył akompaniament do polki „Dziadek”. Spotkanie zakończyło się więc w tanecznym rytmie.

Połączenie ruchu ciała z relaksem i odprężeniem psychicznym, spotkanie w dobrze już zgranym towarzystwie sprawiły, że seniorzy wychodzili ze spotkania z uśmiechem i w dobrych humorach.

Spotkania grupy wsparcia odbywają się w ramach projektu „Senior ma MOC!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

IMG 20191010 154853  IMG 20191010 175139  IMG 20191010 175450