Aktualności

Jak skutecznie pomagać seniorom?

21-10-2019

Grupa uczestników projektu „Senior ma MOC” tym razem inspiracji do efektywnych form pomocy szukała w różnych instytucjach i organizacjach, które pomagają potrzebującym osobom starszym w powiecie świdnickim.  W tym celu 17 października  udaliśmy się najpierw do DPS w Krzesimowie, gdzie Pani Dyrektor opowiedziała o specyfice pracy z seniorami, w tym w szczególności niepełnosprawnymi oraz o ich potrzebach. Na miejscu mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie podopiecznych – przygotowane specjalnie dla naszej grupy oraz przespacerować się w pięknych okolicznościach przyrody i zwiedzić m.in. zabytkowy pałac i park wspólnie z pracownikami ośrodka. Był to czas na pytania i rozmowy dotyczące funkcjonowania placówki oraz wymianę doświadczeń. Następnie pojechaliśmy do Mełgwi, gdzie Pani Kierownik Ośrodka Kultury, nie tylko opowiedziała o działalności ośrodka i o zaangażowaniu seniorów, ale także pokazała nam piękną okolicę oraz zabytki.

Celem wizyty była wymiana pomysłów i doświadczeń, nawiązanie kontaktów, inspiracja dobrymi pomysłami w zakresie nieformalnej opieki nad seniorami, w tym: kontakt z instytucjami, podmiotami mającymi doświadczenie w nieformalnej opiece nad seniorami w miejscach, gdzie taka opieka jest świadczona.

Po całodniowej wizycie seniorzy pełni pomysłów  dzielili się swoimi przemyśleniami, spotkania  były ciekawe, pouczające i niezwykle inspirujące do działania dla seniorów -  już pojawiły się pierwsze pomysły na akcje charytatywne wspierające np. podopiecznych w Krzesimowie,  ale też zrodziły się nowe pomysły w  swojej pracy opiekuna.

Wizyta studyjna została zrealizowana w ramach projektu „Senior ma MOC!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

IMG 20191017 1015205  IMG 20191017 1040195

IMG 20191017 1042541  IMG 20191017 1332538