Aktualności

Senioralne przedpołudnie z filmem

12-11-2019

Seniorzy biorący udział w projekcie „Senior ma MOC!” zaskakują swoją werwą życiową i chęcią do podejmowania działań. Nie zapominamy jednak, że pełne życie, nie tylko osoby 60+, nie polega wyłącznie na działalności społecznej. Dlatego w ramach projektu odbywają się wydarzenia wzbogacające wiedzę, pozwalające na spędzenie czasu swobodnie i przyjemnie. Pamiętamy też o potrzebie dostępu do kultury.

Przed południem dnia 22 października wszyscy uczestnicy projektu zostali zaproszeni do kina Bajka w Lublinie na film „Legiony”. Tematyka filmu wpisuje się w ogólny trend powrotu do historii owego trudnego okresu, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Tym razem scenariusz nie skupiał się na osobie Józefa Piłsudskiego, lecz na pojedynczych legionistach i ich losach.

Po zakończeniu seansu opinie seniorów okazały się bardzo zróżnicowane. Pogląd, że film został dobrze zrobiony, nie epatował drastycznymi scenami, które zostały pokazane z dużym taktem, pochwały za zdjęcia, mieszały się z krytyką zbyt dużej ilości scen batalistycznych. Niektórzy mieli niedosyt fabuły, która ukazywałaby motywacje, wybory bohaterów i ich dramaty w kontekście rodzinnym i społecznym.

Czy zaproponowanie seniorom tego filmu było więc dla nich korzystne? „Legiony” na pewno przypomniały albo pozwoliły odkryć na nowo ten wątek walki o wolność. Każde wydarzenie kulturalne kształtuje gust i pozwala określić własne preferencje odnośnie sztuki; dotyczy to każdej dziedziny. Spotkanie, nawet tak krótkie jak w kinie, stwarza pole do integracji, coraz lepszego poznawania siebie nawzajem i swoich poglądów, a co za tym idzie, uczy prowadzenia wyważonej, dyskusji.

Wyjście do kina zostało zorganizowane w ramach projektu „Senior ma MOC!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.