Aktualności

Senioralna wirtualna podróż po Ukrainie

06-12-2019

Pomimo że w ramach projektu „Senior ma MOC!” nie możemy zabierać naszych uczestników w dalekie zagraniczne podróże, zdarza się, że świat dociera do seniorów. Dnia 7 listopada gościem senioralnej grupy wsparcia była pani Władysława Żmakina. Pani Władysława jest urodzoną w Kijowie Ukrainką o polskich korzeniach, jednak przesiąknięta ukraińską tradycją chętnie przybliża ją Polakom.

                Publiczność senioralna bardzo ciepło przyjęła gościa. Pani Władysława wystąpiła w oryginalnej ludowej koszuli z charakterystycznym haftem. Przyniosła też inny strój, aby pokazać różne rodzaje rodzimych technik hafciarkisch. Pomiędzy wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Kijowie wplotła wiedzę o kultywowanych obyczajach oraz opisy codziennych warunków życia w swojej drugiej ojczyźnie.

                Ponieważ seniorzy stanowią grupę muzykalną i chętną do poznawania tradycji, nie mogło zabraknąć ukraińskiej muzyki i śpiewu. Uczestnicy spotkania wysłuchali ukraińskich seniorek, nie wykształconych muzycznie, śpiewających w różnych tonacjach charakterystycznym, pięknym białym głosem. Pani Władysława znalazła rozmaite sposoby na zaprzyjaźnienie seniorów z ojczystą kulturą: koszule, których można było dotknąć, aby doświadczyć tkaniny oraz haftu, poprzez muzykę, opowieści z wątkiem osobistym, posłużyła się nawet bajką o psie, którego historia rozgrywa się na tle codziennego życia dawnej ukraińskiej wioski.

                Mając do dyspozycji jedynie zdjęcia, pani Władysława zaprezentowała szkołę, do której uczęszczała zanim osiadła w Polsce, główny zabytek Kijowa: Ławrę Kijowsko – Pieczerską, tradycyjne ludowe stroje. Seniorzy dzieląc się wrażeniami ze spotkania zdradzali duże zainteresowanie, a nawet wzruszenie. Na emocje niewątpliwie złożyła się świadomość podobieństwa obu kultur: polskiej i ukraińskiej, wspólnej historii i słowiańskich korzeni.

Spotkania grupy wsparcia odbywają się w ramach projektu „Senior ma MOC!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

IMG 20191107 151814 IMG 20191107 151907 IMG 20191107 152000