Aktualności

Widowiskowy powrót do młodości

06-12-2019

Projekt „Senior ma MOC!” powoli zbliża się do finału, lecz nie zakończyły się atrakcje przewidziane dla uczestniczących w nim seniorów. Ponieważ osoby starsze z racji niskich świadczeń mają utrudniony dostęp do kultury, zwłaszcza wysokiej, zostali zaproszeni w ramach projektu do lubelskiego Teatru Muzycznego na musical „WinyLOVE Story”. W sobotni wieczór dnia 25 listopada spotkali się w teatralnym holu. Zainteresowania podobnymi wydarzeniami dowiódł fakt, że seniorzy zjawili się w komplecie. Już od początku uśmiechy i dobre humory większości osób wskazywały, że liczą na miłą rozrywkę i dobrą zabawę.

Oczekiwania sprawdziły się. Fabuła oparta na lekkim wątku miłosnym, umiejętnie przeplecionym przebojami z winylowych płyt, przypomniała seniorom lata, gdy byli w wieku artystów grających główne role. Przypomniane przeboje towarzyszyły niegdyś ich pierwszym wzruszeniom. Było dowcipnie i sentymentalnie, żywo i rzewnie - przez scenę przewinęła się cała gama emocji, aby na koniec poderwać widzów z miejsc brawurowym wykonaniem piosenki zespołu Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”.

Uczestnicy projektu nie stronią bynajmniej od zabawy i potwierdzili swoją reakcją, że zachowali radość życia do wieku emerytalnego. Musical zrealizowany na wysokim poziomie artystycznym, nie obciążający dramatyzmem, pozwolił seniorom odprężyć się i wrócić do domów w przebojowych nastrojach. Wydarzenie wzbudziło refleksję, jak potrzebne jest wzbogacenie oferty kulturalnej w Lublinie. Bilety na przedstawienia są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, nie wszyscy chętni mają możliwość obejrzeć spektakle, nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale też w innych instytucjach kultury. Istnieje też duża potrzeba udostępnienia oferty osobom o niskich dochodach, aby nie pozostawali wykluczeni z dostępu do wydarzeń wyższej rangi.

Wyjście do teatru odbyło się w ramach projektu „Senior ma MOC!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.