Aktualności

Gala Pomocy Senioralnej – podsumowanie projektu.

27-12-2019

Dobiegł prawie końca projekt Fundacji Aktywności Obywatelskiej „Senior ma MOC!”. Dnia 19 grudnia odbyła się uroczystość związana z podsumowaniem wszystkich działań trwających od marca 2019 roku.

Około 120 seniorów oraz zaproszonych gości powitała Agata Czwórnóg, koordynatorka projektu, po czym barwnie opowiedziała o jego założeniach i celach: zwiększeniu poziomu usług społecznych oraz wspieraniu samopomocy i samoorganizacji lubelskich seniorów. Seniorzy uczestniczący w projekcie podjęli się wolontarystycznie nieformalnej opieki nad osobami mniej samodzielnymi.

Seniorzy – nieformalni opiekunowie - dzielili się swoimi doświadczeniami, motywacją skłaniającą ich do podjęcia działań wolontarystycznych, korzyściami, jakie sami wynieśli ze swojego zaangażowania. Uczestnicy wskazywali na trudność pierwszych kroków, gdy należało przełamać pierwszą nieufność, poznać podopiecznego. Później jednak obserwowali otwieranie się podopiecznych na ich obecność. Seniorzy – opiekunowie dostrzegali potrzebę i znaczenie odwiedzin, kontaktu i wspólnych wyjść albo innych zajęć z podopiecznymi. Wypowiedzi uczestników projektu wskazały jasno, że dążenie do aktywizacji społecznej seniorów poprzez wolontariat to właściwy kierunek przyszłych działań. Panie Hanna Kurkiewicz oraz Janina Samborska poetycko i śpiewnie podsumowały, czym udział w projekcie był dla nich i dla wszystkich uczestników. Pozytywny odbiór prowadzonych działań dał się odczuć w obu, bardzo różnych tematycznie i stylistycznie utworach. Obie panie zebrały słuszne brawa zarówno za swoją twórczość, jak za występ.

Na wydarzenie zaproszono osoby profesjonalnie wspierające i aktywizujące seniorów. Przedstawiciel Stowarzyszenia Lubelska Inicjatywa Społeczna, pan Mariusz Byzdra, omawiał metody udzielania pierwszej pomocy pod kątem specyficznych potrzeb osób starszych. Przedstawicielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pani Joanna Koch - Legieć przedstawiła ofertę kulturalno - edukacyjną dla seniorów. Pani Małgorzata Król - Smagała ogólnie wypowiedziała się na temat ludzi starszych, podkreślając rolę aktywności osób w wieku 60+.

Program Gali spektakularnie uświetnił zespół Lubelskie Czaderki. Tanecznym krokiem wprowadziły nastrój rozrywki i swobody. Taniec w eleganckich kostiumach, z pomponami, przy rytmicznej muzyce sprawił, że niektórzy z obecnych sami mieli chęć dołączyć do tańczących seniorek. Po występie Lubelskich Czaderek swoje umiejętności wokalne prezentowali seniorzy udzielający się artystycznie w różnych zespołach i w chórach. Repertuar był urozmaicony. Nie zabrakło kolęd, jak przystało na czas świąteczny, jednak zaśpiewano też piosenki rozrywkowe, wykonane pięknymi głosami, z wyczuciem klimatu utworów. Młode panie przy gitarze podtrzymały nastrój Bożego Narodzenia poprze piękne wykonanie popularnych kolęd. Do wspólnego śpiewania przyłączał się każdy, kto znał tekst i mógł towarzyszyć wykonawcom. Na koniec wystąpił pan Andrzej Samborski z zespołem. Przedwojenne przeboje w wykonaniu panów zabrzmiały brawurowo. Energia i żywość wykonania podrywały do śpiewania i podrygów.

Podczas Gali koordynatorka, pani Agata, wręczyła wszystkim uczestnikom projektu dyplomy i słodkie upominki z podziękowaniem za zaangażowanie oraz z życzeniami, aby zaprzyjaźniona ze sobą i zgrana grupa nadal trwała i działała równie prężnie jak dotychczas.

Gala Samopomocy Senioralnej odbyła się w ramach projektu „Senior ma MOC!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 DSC0005  DSC0006  DSC0142  DSC0244  DSC0252  DSC0287  DSC0401