Aktualności

Czas znowu ruszył dla seniorów

18-02-2020

27 stycznia oraz 13 lutego już za nami. W tych dniach odbyły się nasze spotkania z Seniorami w ramach Centrum Aktywności Seniora i Seniorki. Co się działo? Mówiliśmy o stresie będącym reakcją organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia. Każdy z nas opowiadał o ostatnio przeżytej stresującej sytuacji. Okazało się, że nasze stresy w zdecydowanej mierze miały charakter deprymujący. Każdy z seniorów również narysował swój stres. Po obejrzeniu swych dzieł wzięliśmy nasze stresy do ręki, podarliśmy je, po czym z całej siły cisnęliśmy nimi do kosza! To było bardzo przyjemne doświadczenie.

Na kolejnym naszym spotkaniu zrobiliśmy istną burzę mózgów na temat tego, jak zatrzymać nasz stres w pierwszej fazie, by miał on charakter tylko i wyłącznie pozytywny, a może nawet stał się mobilizujący. Okazało się to bardzo istotne, gdyż uświadomiliśmy sobie jak wiele jest objawów stresu ze strony psychiki i fizjologii. Opowiadaliśmy, jak sami radzimy sobie ze stresem. Seniorzy poznali również bardzo konkretne sposoby na zwiększenie odporności na stres oraz sposoby przeciwdziałania jego skutkom. Na zakończenie zajęć uczestnicy spotkania na własnej skórze doświadczyli jednej z metod radzenia sobie ze stresem: ćwiczenia oddechowego. Celem ćwiczenia była relaksacja ciała i jego synchronizacja. Głęboki oddech usprawnił funkcjonowanie naszych układów limfatycznych, a tym samym oczyścił ciało.

Pamiętajmy o starej prawdzie z czasów stoicyzmu: „Jeśli nie można zmienić jakiejś sytuacji, zawsze można zmienić sposób myślenia o niej. To nie zdarzenia wywołują w nas negatywne emocje, a nasz sposób podchodzenia do nich”.

Dziękuję za spędzony z Wami czas i z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie, które tym razem zmieni swój wymiar! Seniorzy mają moc!

Spotkania odbyły się w ramach działalności Centrum Aktywności Seniora i Seniorki istniejącego przy Fundacji Aktywności Obywatelskiej. Miejsce spotkania uprzejmie udostępnił Urząd Miasta Lublin.

IMG 20200127 155806fao