Aktualności

Biłgoraj gości seniorów z Lublina

03-08-2020

W projekcie „W seniorach siła!” odbyła się kolejna wizyta studyjna, tym razem uczestnicy pojechali do Biłgoraja.

Celem wizyty była edukacja w zakresie nieformalnej opieki nad seniorami oraz poznanie specyfiki działania wybranych NGO, organizacji senioralnych.

Pierwszą organizacją, którą odwiedzili uczestnicy z Lublina był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju, której Prezeska i pracownicy przedstawili historię i działalność PCK, zwracając szczególną uwagę na pomoc świadczoną seniorom na przełomie 100 lat.

Następne inicjatywy zaprezentowane podczas wizyty studyjnej to Klub Seniora „Raj” i Klub Seniora „Czas” prowadzące świetlicę dla seniorów, która ma za zadanie aktywizację osób starszych, pomoc w znalezieniu atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, ale także wsparcie z trudnych sytuacjach.

W ramach wizyty studyjnej odbyło się spotkanie z p. Marią Różańską, organizatorką m.in. inicjatywy „Hospicjum to też życie”. Pani Maria wyjaśniała, w jaki sposób należy zachować godność osoby nieuleczalnie lub przewlekle chorej i w podeszłym wieku, na czym polega działalność hospicjów domowych, w jaki sposób należy dbać o higienę pacjenta przewlekle chorego.

Kolejne spotkanie odbyło się z kierownikiem PCK, która to instytucja sprawuje opiekę nad samotnymi chorymi w ich domach. Została przedstawiona specyfika pracy sióstr PCK organizującymi i prowadzącymi działalność w dziedzinie opieki i pomocy społecznej nad osobami obłożnie i ciężko chorymi, niepełnosprawnymi oraz samotnymi w domu. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób siostry PCK wykonują czynności pielęgnacyjne i gospodarcze.

Następne spotkanie odbyło się z panią Jolantą Strzałką, zajmującą się pielęgniarską opieką długoterminową nad pacjentem w domu. Z wielkim zaangażowaniem opowiadała ona o specyfice opieki domowej nad osobą starszą, o aspektach medycznych, psychicznych, społecznych, relacjach z rodziną i sąsiadami.

Dodatkowo uczestnicy z Lublina odwiedzili przykłady sztuki sakralnej Biłgoraja i Zwierzyńca oraz zwiedzili najbardziej urokliwe miejsca Roztocza.

Wizyta studyjna została zrealizowana w ramach projektu „W seniorach siła!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

IMG 5615 IMG 5628 IMG 5644 IMG 5655 IMG 5669 IMG 5677