Aktualności

Wiedza ma smak – wizyta seniorek w Fajsławicach

18-09-2020

Dzień 8 września zaczął się wcześnie dla seniorek – uczestniczek projektu „W Seniorach siła!”. Już o godzinie ósmej wyruszyły one z Lublina na długo wyczekiwany wyjazd. Na miejscach zbiórki stawiły się punktualnie, jak zwykle zaopatrzone w z dużą ilość pozytywnej energii.

Pierwszym celem podróży było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice z siedzibą w Boniewie,  gdzie odbyły się warsztaty zielarskie. W trakcie zajęć przedstawiono różne ciekawostki na temat kwiatów i ziół, których używamy na co dzień. Znalazł się również czas na odkrycie interesujących przepisów na przetwory i inne smaczne dania. Przede wszystkim jednak pani Feliksa Gorzkowska, przewodnicząca Stowarzyszenia, przedstawiła historię oraz główne działania organizacji.

Pan Wojciech Hus, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach, zaprezentował sztandarowe przedsięwzięcie organizacji: festiwal promujący produkty lokalne, za czym idzie wsparcie miejscowych przedsiębiorców i producentów żywności. Opowiadał o osiągnięciach oraz trudnościach nieodłącznych od realizacji projektu na dużą skalę oraz o wzbogacaniu własnej wiedzy na temat dziedziny kluczowej dla regionu.

Po krótkiej przerwie odbyło się spotkanie z przewodniczącą Rady Seniorów Miasta Krasnystaw - panią Urszulą Hus. Przedstawiła ona działania Rady i sukcesy osiągnięte dzięki zrealizowanym projektom. Seniorki wykazały ogromne zainteresowanie rozmową, a także uczestnictwem w wydarzeniach organizowanych w regionie Fajsławic. Pobyt w Boniewie zakończył się spacerem po zielnym ogrodzie, który mimo iż nie był już tak kolorowy jak latem, wciąż miał w sobie wiele uroku.

Po zakończeniu części edukacyjnej, w nagrodę za wytężanie uwagi i aktywny udział w spotkaniach, uczestnicy wizyty wyruszyli do Krasnegostawu. Małe miasteczko obfituje w atrakcje. Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego, przyległe do niego Muzeum Regionalne, a w nim wystawy dotyczące między innymi ll Wojny Światowej, historii miasta, tradycji chmielaków, a także życia ludzi w ubiegłych wiekach. Seniorki dzieliły się znajomością obsługi sprzętów domowych sprzed stu lat z młodszymi uczestnikami wyjazdu. Niedaleko miasta, w nie znanej szeroko wsi Krupe, znajdują się malownicze ruiny zamku, na pagórku ze stawem u jego podnóża, otoczone zielenią łąk. Dzielność seniorek spacerujących po surowych murach budziła podziw. Zanim wyruszono w drogę powrotną, znalazł się czas na integrację przy śpiewie i słuchaniu dowcipnych historii w gościnnym gospodarstwie w miejscowości Czysta Dębina.

Czas powrotu do Lublina przyszedł dla seniorek zdecydowanie za wcześnie. Mimo usilnych prób negocjacji o przedłużenie wyjazdu, opiekun grupy okazał się nieubłagany. Podróż minęła w wyśmienitych humorach. Seniorki zgodnie prosiły o kolejne podobne działania.

Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu „W Seniorach siła!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 IMG 20200908 093648 IMG 20200908 114446 IMG 20200908 121337 IMG 20200908 125806 IMG 20200908 144600 IMG 20200908 160928