Aktualności

Bal wsparciem seniora

25-09-2020

Wiem, drodzy Czytelnicy, nie rozumiecie, co ma wspólnego bal, senior i wsparcie. Można postawić bal drzewa pionowo i wesprzeć o niego seniora, ale nie o to chodzi. Otóż dn. 24 września seniorzy ze wszystkich trzech grup spotkali się w przestronnej, bezpiecznej sali na spotkaniu wspólnej grupy wsparcia. Kto tylko mógł spośród 45 uczestników projektu „W Seniorach siła!” zjawił się na imprezie „Pożegnanie lata”.

            Spotkanie przekształciło się w zabawę muzyczno – taneczno – integracyjną. Poprowadzone przez Kasię i Darka, małżeństwo tworzące wesołą Familijkę, przebiegło na początku spokojnie. Seniorzy, niepewni, co ich czeka, zaszyli się na krzesełkach i gwarzyli grupkami. Nie trwało to długo. Wyciągnięci na środek parkietu, przy przebojach przypominających uczestnikom młode lata, włączyli się w gry, zabawy i tańce.

            Pomysły były zadziwiające. Rzut piankowym krążkiem do celu, zespołowe prowadzenie liny wszystkimi możliwymi częściami ciała z wyjątkiem rąk tak, aby nie spadła na ziemię, budowanie kolorowych wież, bieg z tacą pełną pustych plastikowych kubeczków, dla utrudnienia ustawionych piętrowo. W kulminacyjnym punkcie programu pojawiły się dwie paki papieru toaletowego. Zręczne ręce seniorów szybko wykorzystały wszystkie rolki do owijania animatorów zabawy i zamieniły ich w idealne, szczelnie zakryte mumie. Może słusznie: kto wie, na jakie szalone pomysły jeszcze by wpadli, gdyby nie zostali wreszcie unieruchomieni. Czarne maseczki na tle bialuteńkich powijaków nadawały im charakter trochę upiorny, trochę gangsterski. Nie do rozpoznania, gdy nie widać nawet oczu, wyczuwało się tylko, że gdzieś spomiędzy powijaków coś błyska. Jedno jest pewne: nikt nie rozpoznałby pani artystki, znawczyni sztuki wysokiej – pedagog ani dyrektora fundacji, specjalisty ds. finansów. Nie zabrakło muzyki cygańskiej, biesiadnej, rock and rolla, ani melodii sentymentalnych i refleksji, że jednak „Upływa szybko życie”. Zabawa również dobiegła końca, aż za szybko, jak wiele rzeczy w życiu. Seniorzy opuszczali sale niechętnie, nie szczędząc ciepłych słów i braw dla Kasi i Darka.

Co ma wspólnego taka na pozór szalona zabawa ze wsparciem? Bardzo wiele. Sami seniorzy zdziwiliby się, gdyby im oznajmić, że ćwiczyli koordynację wzrokowo – ruchową, równowagę, zręczność. Podtrzymywali umiejętność nawiązywania kontaktów integrując się z obcymi dotąd uczestnikami projektu. Weseli, pełni pozytywnej energii, rozluźnieni, oderwani od co dziennych stresów mieli okazję wzmocnić swoją kondycję psychiczną. Dla niektórych osób działania w ramach projektu stwarzają jedyną możliwość kontaktów towarzyskich, aktywności i motywują do wyjścia z domu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „W Seniorach siła!”, który jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Rządowego na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 bal 7 bal 10 IMG 20200924 174326 IMG 20200924 183346 IMG 20200924 192604 IMG 20200924 193329