Aktualności

Sentymentalna grupa wsparcia

21-10-2020

Pomimo że seniorzy uczestniczący w projekcie „W seniorach siła!” to osoby związane z Lublinem, często mieszkające w naszym mieście od urodzenia, dali się jednak zaskoczyć odwiedzając miejsce, którego istnienia nie podejrzewali.

7 i 8 września pani Marta Nazaruk – Napora, prowadząca 2 spotkania dzień po dniu, zaprowadziła uczestniczki najpierw na ryneczek przy ul. Wileńskiej, po czym klucząc wśród straganów i wąziutkich przejść zaprowadziła grupę do maleńkiego budyneczku. Każdy wchodzący musiał odnieść wrażenie cofnięcia się do lat 70-tych. Kilka pokoików wyposażono w sprzęty i meble używane kilkadziesiąt lat temu: syfon, adapter i płyty winylowe, żelazna maszynka do mięsa, kartki z czasu kryzysu, szklanki, talerzyki i popielniczki z minionej epoki.

Miejsce to nosi nazwę Muzeum Osiedli Mieszkaniowych i zostało utworzone z udziałem mieszkańców dzielnicy LSM. Jak w dawnym PRL-owskim domu, znalazła się szklanka herbaty lub kawy oraz kruche ciasteczka. Gdy uczestnicy zasiedli przy stole na krzesłach o niemodnym dziś kształcie, pani Marta opowiedziała o inicjatywie, jaką było utworzenie tego miejsca. Przedstawiła też sentymentalna mapę dzielnicy Rury, na której zaznaczono obiekty związane nie tylko z historią dzielnicy, ale głównie z losami mieszkańców: nie istniejącą kolejkę wąskotorową, rakietę na os. Mickiewicza i in. Od wspomnienia do wspomnienia, rozmowa objęła cały Lublin. Uczestniczki spotkania wymieniały uwagi typu: „A ja pamiętam tę wypożyczalnię naczyń na Buczka”. „Często zachodziłam do tego sklepu, bo…”. „A pamiętasz, gdzie się stało za mięsem?”

Nie brakło uwag o istniejącej również dzisiaj potrzebie społecznej solidarności, kontaktów w obrębie sąsiedztwa, tworzenia miejsc spotkań i aktywności.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „W Seniorach siła!”, który jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020