Aktualności

Senior korzysta z Internetu

21-12-2020

W czasie pandemii, gdy zostaliśmy zmuszeni spędzać w domu więcej czasu, niż jest to dla nas komfortowe, Internet stał się jednym z głównych środków komunikacji, zakupów, kontaktów z urzędami. Izolacja dotknęła szczególnie Seniorów, jako grupę pod specjalną ochroną. Osoby starsze ponoszą jednak psychiczne koszty swojego bezpieczeństwa, dlatego warto, by korzystali z okazji i nabierali umiejętności informatycznych albo rozwijali te, które posiadają, aby nie stracić kontaktu ze światem zewnętrznym oraz zminimalizować poczucie osamotnienia i bezradności.

Nadal jednak należy uczulać na umiejętne korzystanie z zasobów sieci. Nigdy zbyt wiele nie ujawniajmy o sobie. Nie wiadomo, do czego podawane przez nas informacje będą wykorzystane. Na pewno nigdy nie podawajmy nikomu danych osobowych, loginów ani haseł. Nigdy nie należy klikać w linki przesyłane pocztą e-mailową albo facebookiem. Nie trzeba dawać się zastraszyć karą pieniężną czy urzędową za niedostosowanie się do poleceń, groźbą utraty oszczędności czy innymi pomysłami internetowych szantażystów. Najbezpieczniej jest zaczerpnąć jak najwięcej informacji o osobach, firmach, instytucjach, które szukają z nami kontaktu i sprawdzić ich rzetelność. Róbmy zakupy na sprawdzonych stronach poszczególnych firm albo na wiarygodnych portalach ogłoszeniowych czy aukcyjnych. Dorze jest odnaleźć kontakt do firmy i zadzwonić, aby upewnić się o jej rzetelności. Należy na to kłaść szczególny nacisk, Seniorzy bowiem pamiętają czasy bez domofonów, czasy danych adresowych zamieszczanych w książce telefonicznej. To grupa nienawykła do powszechnej ostrożności.

Niech Facebook służy do nawiązywania miłych kontaktów. Oprócz wstawiania postów i rozmówek na czacie warto poszukać grup skupionych wokół interesującego nas zagadnienia. Jeśli nie będzie nam odpowiadać, jak członkowie grupy odnoszą się do naszych spraw, zawsze możemy ją opuścić. Częściej jednak grupa facebookowa pomaga wymienić doświadczenia, jeśli nie mamy znajomych borykających się z podobnym problemem, uzyskać wsparcie i wiedzę na dany temat. Grupy mogą być też hobbystyczne, twórcze – pomysłowość jest nieograniczona. Grupy można znaleźć poprzez facebookową wyszukiwarkę albo pytając znajomych.

Strony internetowe z ważnymi informacjami dla seniorów to m.in.:
https://lublin.eu/mieszkancy/seniorzy/ - strona Urzędu Miasta Lublin

http://senior.gov.pl/ - portal rządowy

https://60plus.pl/ - oferty szeroko pojętych usług i wsparcia

https://zdrowy-senior.org/ - strona Fundacji Senioralnej - ogólnopolski serwis internetowy o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Główne kategorie: aktualności senioralne, informacje z uzdrowisk, wydarzenia i programy senioralne oraz programy zdrowotne. Dodatkowo treści edukacyjne współtworzone przez ekspertów na temat relacji społecznych, dojrzałości, jakości życia, życia we wspólnocie, relacji dziadków z wnukami, zdrowia, profilaktyki, ziołolecznictwa oraz urody i pielęgnacji.

https://cafesenior.pl/ - Wydawcą Portalu cafesenior.pl jest spółka PHARMA PARTNER Sp. z o.o., treści dotyczące zdrowia mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

https://slowoseniora.pl/ - porady zdrowotne, styl życia, prawo i ubezpieczenia, rodzina, dieta, aktywności, dom itp.

Jeśli niskie dochody nie pozwalają seniorowi ze stopniem niepełnosprawności na zakup komputera, może się ubiegać w lubelskim MOPR o środki na zakup.

Artykuł powstał w ramach projektu „W seniorach siła!”, który jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020