Aktualności

Spotkanie z psychologiem: nie tylko o lęku

28-09-2021

Trudne tematy podjął pan Jacek Piłat dnia 24 września b.r. podczas spotkania z seniorkami uczestniczącymi w projekcie „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”. Rozmowy o lęku i cierpieniu nie należą do chętnie podejmowanych. Jednak pan Jacek potrafił ująć te zagadnienia w ramy dyskusji bezpiecznej, a jednocześnie pouczającej.

Poprzez włączenie seniorek do dialogu i ciekawe ćwiczenia uświadomił uczestniczkom, jak łatwo nieraz pomylić uczucia z myśleniem, które nie zawsze oddaje obiektywną rzeczywistość. A jeśli nasze samopoczucie jest sterowane odczuciami, jak ująć emocje w ryzy za pomocą zdrowego rozsądku. Sam pan Jacek prowadząc zajęcia ze spokojem, pogodą ducha udzielającą się obecnym był żywą ilustracją prezentowanych zasad.

Chociaż wielu wolałoby unikać tematu lęku i cierpienia, nie jest to możliwe. Chyba każdy przeżywał chwile niełatwe, a w obliczu dzisiejszej rzeczywistości podobne emocje towarzyszą nam nieustannie, mocniejsze lub mniej nasilone. Dlatego liczy się każda sposobność wzbogacania się w przeżycia pozytywne. Dużą wartość stanowią także podobne spotkania, gdzie doświadczony specjalista pokaże, iż możemy i powinniśmy oswoić własne przeżywanie, skoro na zewnętrzną rzeczywistość nie mamy pełnego wpływu. Dzieląc się wiedzą przekazaną przez pana Jacka, uczestniczki skuteczniej będą mogły udzielać podobnej pomocy swoim podopiecznym, które jako osoby mniej samodzielne, łatwiej ulegają nastrojom obawy i pesymizmu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”,
który jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 oraz ze środków Gminy Lublin.