Aktualności

Senior pomaga i ratuje

15-10-2021

Z dużym zainteresowaniem seniorzy zjawili się na szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy 8 października b.r. Pan Mariusz Byzdra, ratownik medyczny prowadzący tego dnia zajęcia, przybył uzbrojony w profesjonalny sprzęt.

Uczestnicy projektu „Osobom starszym – wsparcie i szacunek” nie tylko poznają zasady bezpieczeństwa podczas warsztatów w ramach Akademii Bezpieczeństwa. Zajęcia z doradcami: psychologiem, prawnikiem ratownikiem medycznym i innymi dodatkowo wzbogacają wiedzę i dodają pewności siebie uczestnikom projektu wspierającym seniorów mniej samodzielnych, bardziej narażonych na sytuacje wymagające interwencji.

Pan Mariusz, rzeczowy, profesjonalny i bardzo komunikatywny, w zrozumiały sposób tłumaczył, jak zacząć akcję ratunkową w różnych wypadkach. Posługując się fantomem zademonstrował prawidłową resuscytację krążeniowo – oddechową. Zachęcił uczestników do przećwiczenia czynności ratowniczych. Chętnych nie było wielu, lecz każdy obserwował uważnie podejmowane działania ze słusznym założeniem, że nigdy nie da się przewidzieć wypadku ani zagrożenia. Należy mieć wiedzę, co robić, aby nie wpaść w panikę i reagować racjonalnie; w trudnych sytuacjach łatwo bowiem popełniać omyłki o daleko idących skutkach.

Pan Mariusz szeroko omówił ratunek w często zdarzających się zachłyśnięciach. Układał seniorki w pozycji bezpiecznej, przekręcał na plecy osoby leżące na brzuchu z podejrzeniami urazu kręgosłupa, pokazał, jak bezpiecznie poruszać kobietę, jeśli jest w ciąży. Pozwolił uczestniczce owinąć się w folię ratowniczą, aby zachęcić do zaopatrzenia się w niewielki pakunek folii chroniącej przed utratą ciepła.

Zajęcia obejmowały bardzo szczegółowe porady, zasady zachowania. Poparte demonstracją czynności ratowniczych „na żywo” na pewno zostaną zapamiętane przez uczestników.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 oraz ze środków Gminy Lublin.