Projekty Polskie

„Urodziny Stulatki”

czwartek, 22 czerwiec 2017 14:33

Inicjatywa -piknik rodzinny pod hasłem „Urodziny Stulatki”, który odbył się 10 czerwca, w sobotę w Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie łączył wszystkie istotne dla życia szkoły elementy – „nasze korzenie i skrzydła” oraz doskonale wpisał się w potrzeby środowiska lokalnego – integracja i wiedza o naszym mieście i regionie. Oficjalnego otwarcia dokonała pani dyrektor, Alicja Borkowska , a pieczęcią tego aktu została „Belgijka” odtańczona wspólnie przez uczestników pikniku. Z radością witaliśmy mieszkańców Hrubieszowa a wśród nich naszych absolwentów, którzy uczestnicząc w spotkaniu, podzielili się z nami wspomnieniami o swoich wychowawcach, nauczycielach, rówieśnikach i wspólnych przeżyciach (jak się okazuje - wcale nie takich grzecznych).

„Nauka górą”

czwartek, 22 czerwiec 2017 14:29

Inicjatywa” Nauka górą” odbyła się w Hrubieszowie na placu szkolnym w Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Zespoły uczniów i młodzieży z Hrubieszowa prezentowali różnego rodzaju ciekawe doświadczenia, widowiskowe pokazy i interesujące ćwiczenia z zakresu biologii, chemii, fizyki i matematyki. Stoisko warsztatowe „Nauka górą” przyciągnęło wiele dzieci, które mamy nadzieję jeszcze bardziej polubią przyrodę i jej fascynujące zjawiska. Na eksperymenty z zaciekawieniem spoglądali także dorośli i z pewnością przypomnieli sobie nie jedną lekcję, np. wybuchową chemię czy naelektryzowaną fizykę. Na dziedzińcu przygotowana była scena dla artystów szkolnych. Zagościli na niej wokaliści, zespół muzyczny „Ulica 30”, cheerleaderki, tancerze, szkolna drużyna ratownictwa przedmedycznego, paramilitarna grupa „Strzelec”, grupa „Iluzja”.

„Cudze chwalicie – swego nie znacie”

czwartek, 22 czerwiec 2017 14:26

Inicjatywa „Cudze chwalicie – swego nie znacie” to poplenerowa wystawa młodzieżowych fotografii, ukazująca czar Hrubieszowa i Lubelszczyzny wprowadzała klimat, gdzie mieściła się „Kawiarenka wspomnień”. Ekspozycja prac to efekt plenerowych warsztatów fotograficznych zorganizowanych 20 maja 2017 r. przez ZS nr 2 w Hrubieszowie w celu rozbudzenia aktywności poznawczej i ciekawości świata, rozwinięcia inwencji, wyobraźni i wrażliwości poprzez własną aktywność twórczą młodych mieszkańców Hrubieszowa. Warsztaty trwały 6 godzin i odbyły się na terenie miejscowości: Hrubieszów, Dziekanów, Gródek, Czumów, Kosmów, Masłomęcz, Kryłów, Mircze. W czasie zajęć uczestnicy mieli możliwość dostrzec piękno otaczającego świata – regionu, miasta, ulicy czy podwórka, rozwijali zainteresowania fotografią poprzez naukę i zabawę oraz nabywali umiejętności posługiwania się cyfrowym aparatem fotograficznym. Każdy uczestnik zajęć poznał zasady fotografii cyfrowej,rolę perspektywy w fotografii krajobrazu, zasady kompozycji fotografii architektury a także mógł zmierzyć się z makrofotografią obiektów przyrodniczych.Ze wspaniałą wystawą w tle w auli szkolnej w Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie przy cieście i filiżance herbaty goście wracali do czasów młodości na kartach kronik szkolnych. Każdy, kto choć przez chwilę związał się z tymi murami, stawał się ich kolejną cegiełką.

„Dzień Otwartych Drzwi”

poniedziałek, 19 czerwiec 2017 09:46


W Środowiskowym Domu Samopomocy w dniu 30 maja 2017 r. odbył się „Dzień Otwartych Drzwi” ośrodka. Celem inicjatywy było zwiększenie świadomości społeczności lokalnej na temat zaburzeń psychicznych i funkcjonowania uczestników w ŚDS. Pani Kierownik: Halina Bogatko przywitała przybyłych gości i zainteresowanych z terenu miasta i okolic działalnością ośrodka. Ponadto wygłosiła słowo wstępne tytułem rozpoczęcia inicjatywy dnia. Goście mieli okazje do zapoznania się ze specyfiką zaburzeń psychicznych, o których opowiadała psycholog Środowiskowego Domu Samopomocy, a także mogli zapoznać się funkcjonowaniem uczestników w Ś.D.S. Hrubieszów. Wszystkim gościom serdecznie, dziękujemy za przybycie.

Inicjatywa w Czerniczynie „Zdrowo na sportowo”

poniedziałek, 12 czerwiec 2017 13:10

Dnia 1 czerwca 2017 w Czerniczynie miała miejsce inicjatywa społeczna pod hasłem "Zdrowo, na sportowo". Impreza odbywała się podczas obchodów Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej im.ks.St.Staszica przy współpracy z dyrektorem placówki panią Bożeną Nowosad i Radą Rodziców. Celem inicjatywy była integracja rodziców i dzieci poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu.
Podczas całodniowego spotkania najważniejszym punktem była wspólne tańczenie Zumby pod okiem instruktora - pani Jolanty Głowacz, trenerki fitness, aerobiku i zumby. W tańcu wzięło udział 20 matek z dziećmi. Zainteresowanie tą formą aktywności ruchowej okazało się większe niż spodziewały się tego liderki projektu. Wiele tygodni wcześniej zawiązała się nieformalna grupa kobiet, która ćwiczyła zumbę z trenerem. Do udziału w tych spotkaniach zapraszane były również liderki inicjatywy i pani dyrektor Bożena Nowosad, która udostępniała w szkole salę do ćwiczeń.
Sukcesem akcji jest chęć kontynuowania przez mamy i dzieci, w szczególności córki wspólnego tańczenia, nie tylko zumby.

„Warsztaty artystyczne”

czwartek, 18 maj 2017 13:56

Inicjatywa pt.: „Warsztaty artystyczne” odbyła się w dniach 20.03-14.05 2017 r. w Hrubieszowie. Liderką inicjatywy była Anna Obszyńska. Celem inicjatywy było rozwijanie twórczej postawy u osób z niepełnosprawnością intelektualną z powiatu hrubieszowskiego. Cel realizowano poprzez umożliwienie rozwoju talentu zdolności artystycznych, zapoznanie z technikami plastycznymi: quilling, scrapbooking, orgiami oraz poznanie techniki wykorzystania gliny i styropianu do tworzenia dekoracji jak również zdobycie umiejętności tworzenia różnorodnych kompozycji florystycznych.

Inicjatywa pt.: „Od tradycyjności do nowoczesności - warsztaty kulinarne” odbyła się w dniach 22.03-24.04 2017 r. w Hrubieszowie. Liderką inicjatywy była Ewa Otręba. Celem inicjatywy było rozwijanie świadomości w zakresie kuchni tradycyjnej, regionalnej oraz innowacyjnej. Odkrywanie pasji w gotowaniu i przyrządzaniu potraw poprzez kształtowanie zainteresowań tradycją i nowoczesnością w kuchni.
Uczestnicy to 16 uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz 8 uczniów Szkoły Zawodowej, którzy pod okiem 10 Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Teptiukowie przygotowywali dania według tradycyjnych receptur oraz przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

„Zrozumieć Autyzm”

czwartek, 18 maj 2017 13:35

Inicjatywa pt.: „Zrozumieć Autyzm” odbyła się w dniach 28.03-31.03.2017 r. w Hrubieszowie. Liderką inicjatywy była Agata Malon Celem inicjatywy było podniesienie świadomości na temat autyzmu. W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty przybliżające codzienne funkcjonowanie osób z autyzmem skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej oraz wykład dr psychiatrii pani Bożeny Śpili dla osób dorosłych zainteresowanych tematem spektrum autyzmu. w sumie w spotkaniach wzięło udział 120 osób. poszerzyli oni swoja wiedzę na temat zaburzenia oraz uświadomili sobie z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby z autyzmem. Podczas Niebieskiego Marszu nastąpiła integracja z mieszkańcami miasta.
Projekt „Aktywni w społeczności” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

„Powiem Ci jaki Jestem”

czwartek, 18 maj 2017 13:22

Inicjatywa pt.: „Powiem Ci jaki Jestem” odbyła się w dniach 01.04-14.05.2017 r. w Hrubieszowie. Liderką inicjatywy była Małgorzata Dobrowolska – Pawluk. Celem inicjatywy była integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, przełamywanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością oraz wzajemne poznanie w aspekcie wspólnie spędzonego czasu, zabawy, warsztatów jak również nawiązywanie relacji pomiędzy osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi.

Aby ułatwić młodzieży gimnazjalnej podjęcie właściwej decyzji, co do dalszej drogi kształcenia zaproponowano im udział w Warsztatach Kulinarnych "Szkoła na widelcu". Warsztaty zrealizowano w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie, która kształci m.in. przyszłych kucharzy i kelnerów. Podczas trzydniowych warsztatów uczestnicy zapoznali się z m.in. z podstawowymi zasadami obowiązującymi podczas wykonywania potraw, procesem produkcji potraw oraz organizacją pracy i funkcjonowaniem pracowni gastronomicznej. Bardzo ciekawe, a zarazem pouczające było spotkanie z szefem kuchni Restauracji - Hotelu „Artis” Panem Marcinem Sikorą.

Strona 1 z 17