"Uwierz w siebie !"

piątek, 17 wrzesień 2021 19:23

 

Rekrutacja do projektu „Uwierz w siebie!”

poniedziałek, 13 wrzesień 2021 18:57

Rekrutacja do projektu „Uwierz w siebie!” prowadzona jest na terenie całego województwa Lubelskiego,

w okresie od 09.2021-02.2022r. w sposób ciągły do zebrania ostatniego Uczestnika/czki Projektu.

Średnio 7 rund rekrutacyjnych po 12 osób.

Projekt „Uwierz w siebie!” daje możliwość udziału w projekcie wyłącznie osób z niepełnosprawnościami. Grupę docelową projektu stanowią 84 osoby z niepełnosprawnościami.

Jeśli jesteś osobą:

  • Osobą z niepełnosprawnościami,
  • powyżej 18 roku życia,
  • osobą bezrobotną, osobą zarejestrowaną w Urzędzie Pracy, osobą bierną zawodowo,
  • zagrożoną ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
  • osobą doświadczającą wielokrotnego wykluczenia społecznego,
  • osobą korzystającą z PO PŻ.

To szukamy Ciebie!

Dokumenty można składać w biurze projektu (osobiście, drogą pocztową, za pośrednictwem osoby trzeciej.

Dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie internetowej.

„Uwierz w siebie !”

czwartek, 09 wrzesień 2021 18:54

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy realizację projektu pt. „Uwierz w siebie !”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się warunkami udziału w projekcie. W najbliższych dniach dostępne do pobrania będą dokumenty rekrutacyjne oraz regulamin projektu.

Zachęcamy osoby spełniające kryteria grupy docelowej do udziału w projekcie!

Informujemy również, że projekt „Uwierz w siebie!” daje możliwość udziału w projekcie wyłącznie osób z niepełnosprawnościami.

Projekt pt. „Uwierz w siebie!”

piątek, 17 wrzesień 2021 18:52

INSPIRES Sp. z o. o. oraz Fundacja Aktywności Obywatelskiej realizuje projekt pt. „Uwierz w siebie! dofinansowany z Funduszy Europejskich, Oś priorytetowa: 11 Włączenie społeczne, działanie 11.1. Aktywne włączenie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Dnia 15 września br. rusza konkurs o pięknie, aktywności i szacunku dla osób starszych z Lublina. W ramach konkursu zostanie przyznanych 15 nagród w trzech kategoriach: fotograficznej, literackiej i reklamowej.

- W naszym konkursie każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli ktoś z mieszkańców lubi robić zdjęcia, niech uchwyci na nich piękno osoby starszej. Osoby starsze, które lubią pisać mogą w dowolny sposób opisać swoją aktywność. Natomiast młodzież szkół średnich może wykazać się kreatywnością w tworzeniu hasła reklamowego promującego szacunek dla osób starszych podkreśla Anna Maciąg-Pazik, wiceprezes Fundacji Aktywności obywatelskiej, koordynatorka projektu „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”.

Konkurs fotograficzny skierowany jest do wszystkich mieszkańców, literacki do osób starszych (powyżej 60 r.ż), na hasło reklamowe do młodzieży szkół średnich.

Prace konkursowe można zgłaszać w terminie do 14 października, do godz. 14.00 do Fundacji Aktywności Obywatelskiej w formie pisemnej (osobiście lub listownie – decyduje data wpływu) na adres Ul. Dolna 3-go Maja 6/3 20-079 Lublin lub w formie elektronicznej  na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szczegóły, w tym regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.osobomstarszym.pl w zakładce KONKURS, www.fao.org.pl, www.instagram.com/osobomstarszym/ oraz na FB na profilu: Osobomstarszym.

Wszelkich informacji o konkursie udzielamy pod nr telefonu: 81 532 25 52 oraz w formie elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Projekt „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”  jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 oraz ze środków Gminy Lublin.

OS KAMPANIA ulotka a5a

Jak zgodnie uznali seniorzy biorący udział w projekcie „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”, dwa dni to jeszcze za krótki czas na szkolenia.

Wydawałoby się, że dni 26 i 27 sierpnia nie zapadną pozytywnie w pamięci. Panujące zimno i padające deszcze mogły wprawić nieodpornych w smętny, jesienny nastrój. Jednak seniorzy nie tylko nie poddali się aurze, lecz rozpraszali chmury niezmiennym humorem, radością i optymizmem.

Zamość okazał swoją gościnność za pośrednictwem miłej obsługi Zajazdu „Orzeł”, która przywitała uczestników szkoleń kawą i herbatą. Pokrzepieni ciepłym poczęstunkiem seniorzy niezwłocznie podążyli na zajęcia Akademii Bezpieczeństwa Osób Starszych. Akademia stawia sobie za cel uczulenie seniorów na zagrożenia; pokazanie sposobów na unikanie niebezpieczeństwa; naukę, jak chronić siebie i innych oraz jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.

Pierwszą niespodzianką była obecność na zajęciach przedstawiciela policji, który wprowadzał seniorów w przepisy ruchu drogowego. Uczył zasad poruszania się po jezdniach i chodnikach różnymi środkami lokomocji. Szczególnie zwrócił uwagę na uprawnienia pieszych jako najbardziej bezbronnych uczestników ruchu. Wypowiadał się również przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Następnie seniorzy zostali zaskoczeni zaproszeniem do symulatora dachowania. Każdy chętny mógł przeżyć w bezpiecznych warunkach wypadek drogowy. Odważnych nie zabrakło. Niektórzy po pierwszym doświadczeniu ponawiali wyczyn.

Spotkania z p. Małgorzatą Kotowską

środa, 11 sierpień 2021 18:18

Dnia 02.08.2021 roku uczestnicy projektu „Osobom starszym – wsparcie i szacunek” przybyli na drugą część spotkania z p. Małgorzatą Kotowską. Spotkanie dotyczyło zarządzania sobą w czasie i aktywnego spędzania wolnego czasu. Pani Małgosia przybliżyła seniorom i seniorkom znaczenie wolnego czasu w życiu człowieka oraz to, jak ważne jest planowanie swojego dnia. Seniorzy mieli okazję wykonać także parę przydatnych ćwiczeń dot. czytania ze zrozumieniem. Nadarzyła się również sposobność pochwalenia się talentem artystycznym i każdy z seniorów miał za zadanie narysowania mrówkojada. Było wiele śmiechu, radości i zabawy. Nasi seniorzy z uśmiechem na twarzy udali się spędzać wolny czas przez resztę dnia, przy okazji jeszcze dyskutując o spotkaniu z innymi uczestnikami po jego zakończeniu. 

Projekt „Osobom starszym – wsparcie i szacunek” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 oraz ze środków Gminy Lublin.

Nasi seniorzy mieli okazję spotkać się w swoim przyjacielskim gronie oraz poznać p. Małgorzatę Kotowską, która zabrała ich w podróż do świata wartości, o których niewiele się dzisiaj mówi. W ramach szkolenia dot. komunikacji i asertywności, pani Małgosia przybliżyła seniorom definicję asertywności, jej rodzaje, sposoby komunikowania się, a także pokazała stronę praktyczną tych umiejętności, podając seniorom różne ćwiczenia do wykonania. Poprzez opowiedzenie kilku niezwykle ciekawych i pouczających historii, pokazała ona, w jaki sposób wykorzystywać asertywność. Nasi seniorzy również chętnie dzielili się swoim doświadczeniem na ten temat. Nie zabrakło również żartów, wierszyków oraz świątecznej atmosfery ze strony seniorów, którzy z okazji imienin Anny i Hanny złożyli wszystkim jubilatom najszczersze życzenia, darując im prezenty i kwiaty, a jubilaci z kolei poczęstowali wszystkich zgromadzonych pysznymi słodkościami w postaci cukierków i ptysiów. Wszyscy czuli niedosyt związany ze szkoleniem i bardzo chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o asertywności. Jednak po zakończeniu spotkania padło wiele pytań i rozpoczęła się dyskusja o temacie szkolenia.

p1 p2 p3

 

Osoby starsze i Kazimierz

wtorek, 20 lipiec 2021 16:36

Okazało się, że niektórzy seniorzy dobrze się znają z Kazimierzem. Oczywiście chodzi o Kazimierz Dolny nad Wisłą, gdzie w dniach 7 – 8 lipca odbyły się warsztaty dla uczestników projektu „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”. Lubelscy seniorzy od dawna czekali na wyjazd, możliwość integracji i dalszego pogłębiania wiedzy o problemach swojej grupy wiekowej. Informacja, że czeka ich wspólne spędzanie czasu przez półtorej doby dodała im jeszcze więcej zapału do udziału w wyjeździe.

Upały lipcowych dni nie dały się we znaki. Klimatyzacja chłodziła chwilami za mocno, ale nie ostudziła ani pozytywnego odbioru przekazywanych treści, ani chęci do intensywnego udzielania się na zajęciach. Trenerki podejmowały trudne tematy: problemy konsumentów, przemoc, ochronę danych osobowych oraz dbałość o bezpieczeństwo finansowe. Seniorzy znający życie sami podwali przykłady złych praktyk, ale też sposoby, w jaki sobie z nimi radzili. Trenerki uczulały na uważność przy zawieraniu umów, na zakupach internetowych i nie tylko, na niebezpieczne oferty chwilówek i innych form pożyczek oraz na niepodawanie danych osobowych, które mogą być wykorzystywane do okradania seniorów. Chwilami wywiązywały się dyskusje, podczas których wymiana zdań służyła nie tylko wyrażeniu własnego poglądu, ale stanowiła wyraz wzajemnej życzliwości seniorów i dawała poczucie wsparcia: „Mówimy to dla twojego dobra”. Ciężar poruszanych zagadnień łagodziły trenerki poprzez urozmaicanie zajęć luźnymi ćwiczeniami służącymi wzajemnemu poznawaniu się. Na szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych byli zapraszani miejscowi policjanci. Opowiadali dokładnie, z zawodowego punktu widzenia, jak chronić siebie i informacje o sobie.

Wspólna droga, posiłki, spotkania na przerwach kawowych, spacery, przesiadywanie przy stolikach w podcieniach hotelu, zdjęcia to również okazje do nieustannych rozmów. Trenerki, organizator wyjazdu oraz wolontariuszka występująca w roli pomocnego gościa wmieszały się we wspólną gromadę. Pierwszy raz miało miejsce spotkanie wszystkich grup senioralnych skupionych w projekcie oraz całego zespołu fundacji w swobodnej atmosferze, bez nieustannego stresu organizacyjnego. Wieczorny wyjazd do centrum Kazimierza miał urok zbliżającego się wieczora, do którego dołączyło się piękno renesansowych kamieniczek w Rynku i widok tonącego w zieloności zamkowego wzgórza. Nawet cisza nocna nie przerwała integracji. Po cichu, w pokojach hotelowych, seniorzy oglądali wspólnie telewizję albo prowadzili długie nocne rozmowy. Po okresie przymusowej izolacji odczuwany był głód kontaktów, który podczas wyjazdu nadrabiano z nawiązką.

Wyjazd przyniósł wiele radości zarówno uczestnikom projektu, jak organizatorom. Najbardziej wymownie świadczył o tym entuzjazm, z jakim przyjęto informację o kolejnym szkoleniu poza Lublinem. Słychać było głosy uczestników o przepełnieniu wiedzą, co pozwala sądzić, że powstanie tez potrzeba udzielania tej wiedzy osobom, którym seniorzy już od lipca będą świadczyli pomoc.

Projekt „Osobom starszym – wsparcie i szacunek” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 oraz ze środków Gminy Lublin.

Seniorzy członkami Akademii

wtorek, 20 lipiec 2021 16:23

W dniach 29 – 30 czerwca b.r. seniorzy, uczestnicy projektu „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”, rozpoczęli zajęcia w Akademii Bezpieczeństwa Osób Starszych. Pierwszego dnia szkolenie odbyły trzy grupy. Pomimo iż dzieliły je ściany sal, seniorki miały poczucie przebywania w jednym zespole: szkolenie miało miejsce o tej samej porze dla wszystkich, ze wspólnymi przerwami i wspólna porą obiadową.

Dnia 30 czerwca szkolenie odbyło się w Stowarzyszeniu Samopomocy Terytorialnej, przebiegło również w miłej, swobodnej atmosferze, co nie przeszkadzało zgłębiać istotnych tematów.

Zajęcia dotyczyły zagadnień bardzo aktualnych – ochrony przed oszustami. Ostrzeżenia nie zawsze skutkują: Seniorzy albo są nieświadomi, albo dają się zaskoczyć, albo ulegają groźbom czy szantażowi i postępują na własną szkodę. Podczas szkolenia prowadzące trenerki demaskowały metody oszustów, podpowiadając, jak nie dać się sprowokować ani zastraszyć. Jak samemu można wykryć oszustwo i nie dać się zwieść. Zdobyta wiedza posłuży nie tylko uczestnikom Akademii. Ważnym elementem projektu jest dzielenie się znajomością zasad bezpieczeństwa z sąsiadami, którym zaczną świadczyć pomoc i dalsze „roznoszenie” informacji po całym środowisku osób starszych.

Projekt „Osobom starszym – wsparcie i szacunek” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 oraz ze środków Gminy Lublin.

Strona 1 z 20