WOLONTARIAT - KOD DO ROZWOJU!

06-06-2016

1. Dlaczego warto zostać wolontariuszem

Wolontariat to szansa na:

 • Rozwój własnych zainteresowań
 • Sprawdzenie siebie w nowej roli
 • Nabycie nowych umiejętności i wiedzy
 • Pomoc innym
 • Okrycie swojego powołania, nowych talentów, umiejętności
 • Poznanie nowych, ciekawych ludzi
 • Zdobycie kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy
 • Poczucie, że jesteś komuś potrzebny
 • Zdobycie szansy wyjazdu poza miejsce zamieszkania, często za granicę, poznania nowych ludzi i kultur
 • Zdobycie doświadczenia zawodowego
 • Spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób!

 

2. Kim jest wolontariusz

Wolontariusz-każda osoba (fizyczna), która dobrowolnie (ochotniczo), bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz uprawnionych organizacji i instytucji na zasadach określonych w Ustawie (art.2 pkt 3 Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

3. Jak zostać wolontariuszem:

Wolontariuszem może zostać każdy, wystarczy, że ma dobrą wolę i zapał do pracy, choć są takie miejsca (np. fundację korzystające z pracy wolontariuszy-lekarzy), gdzie – by być wolontariuszem – trzeba mieć specjalne kwalifikacje.

Nie ma ograniczeń wiekowych, ale osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę rodziców (opiekunów prawnych) na podjęcie wolontariatu. Poza tym w niektórych miejscach (placówki opiekuńczo-wychowawcze) tylko pełnoletni mogą świadczyć usługi wolontariatu.

Co zrobić, żeby zostać wolontariuszem?

- przemyśleć, w jakiej dziedzinie chcę pomagać i ile czasu mogę poświęcić na wolontariat?

- poszukać organizacji / instytucji, która jest otwarta na przyjęcie wolontariusza i której działania są zbieżne z naszymi oczekiwaniami,

- wziąć głęboki oddech i … rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem!

4. Kto korzysta z pracy wolontariusza i na jakich warunkach?

Z pracy wolontariuszy mogą korzystać:

jednostki organizacyjne podległe organom administracji pub.

Kwalifikacje wolontariuszy muszą być adekwatne do wykonywanego zajęcia, (np. Fundacja Lekarze bez Granic korzysta z pracy wolontariackiej lekarzy)

Przed rozpoczęciem współpracy określa się z wolontariuszem:

 • zakres prac
 • sposób ich wykonywania
 • czas współpracy
 • zobowiązania wobec wolontariusza
 • warunki rozwiązania porozumienia

 

Porozumienie (umowa wolontariacka)- zawierana w formie pisemnej bądź ustnej.

 • W formie ustnej może być zawarta w przypadku współpracy z wolontariuszem w okresie pierwszych 30 dni.
 • W formie pisemnej, musi być zawarta jeżeli okres współpracy jest dłuższy niż 30 dni.
 • Stosunek prawny wynikający z takiej umowy to stosunek cywilnoprawny, a nie stosunek pracy
 • Stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego a nie Kodeksu Pracy

 

Wolontariusz może poprosić o spisanie porozumienia oraz o poświadczenie o rodzaju i zakresie wykonywanej pracy wolontariackiej. Placówka korzystająca ze współpracy z wolontariuszem jest zobowiązana do spisania porozumienia i do wystawienia zaświadczenia.

Dzięki temu wolontariusz:

 • kompletuje i wzbogaca swoje CV zawodowe
 • potwierdza swoją aktywność społeczną, zawodową
 • uzyskuje rekomendacje pomocne w podejmowaniu podobnych działań zawodowych.

 

5. Więcej informacji o wolontariacie w Fundacji Aktywności Obywatelskiej – tel. 81 532 25 52, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

6. Nasi wolontariusze:

Anna Misztal

AKMisztal
Wolontariat to dla mnie rodzaj próby w teatrze życia. Mogę skosztować wszystkiego, wszędzie i ze wszystkimi. Przełamać własne słabości, przezwyciężyć bariery i wyjść poza strefę komfortu... w komfortowych warunkach. Wcielić się w role, które już znam i lubię albo w te zupełnie mi obce, wymagające dużej odpowiedzialności czy wysokich kwalifikacji. Bez obaw, bez strachu, bez wątpliwości, za to zawsze z życzliwym wsparciem i ogromną pomocą.

Wolontariat to całe morze możliwości, ciekawych i niebanalnych wyzwań oraz nietuzinkowych doświadczeń, takich jak warsztaty w miasteczku na pograniczu Anglii i Walii (w najstarszym na Wyspach browarze), dwujęzyczny LARP z uniwersum „Gwiezdnych Wojen” czy międzynarodowa konferencja w Kownie (połączona z powracającymi echem słowami wieszcza, gdy stoję w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, a czas się zatrzymał...).

Wolontariat to poznawanie nowych światów - przyrody, kultury, zwyczajów, kuchni i historii innych narodów na żywo, na co dzień. To możliwość najlepszych na świecie ćwiczeń językowych z ludźmi z całego świata. To w końcu towarzystwo wspaniałych, uśmiechniętych, otwartych, pomocnych i niezwykle ciepłych osób. Kipiących niespożytą energią, radością życia i z pełną lekkości finezją uczących mnie, żeimpossible is nothing.
       
Wolontariat to radość, wolność, nieograniczone możliwości i niespożyte zasoby, z których mogę czerpać wciąż i wciąż od nowa. To niezależność, uznanie i ogrom szans w zasięgu ręki. To nauka od najlepszych i najwspanialszy na świecie coaching. Sposób na życie, który wchodzi w krew, uzależnia i czyni je pełniejszym, głębszym i szczęśliwszym.
       
To wybór, który polecam bez wahania. Absolutnie wszystkim!Michal Pyzik

MPyzik

Wolontariat w Fundacji Aktywności Obywatelskiej był dla mnie niesamowitą przygodą, pozwolił mi  poznać wiele ciekawych i radosnych osób, zarażających pozytywną energią oraz pogodą ducha. Dzięki wolontariatowi mogłem poznać samego siebie, swoje mocne i słabe strony. Praca wolontariusza pomogła mi otworzyć się na ludzi, nabyć dużej pewności siebie, a także nauczyła mnie odpowiedzialności oraz dobrej organizacji czasu. Umiejętności zdobyte podczas wolontariatu, były dla mnie niezbędne przy podjęciu pierwszej pracy ale wykorzystuję je również w zwykłym codziennym życiu. 

 

 

 

 

 Piotr Dyjak

PDyjak

Cieszę się, że mogłem być wolontariuszem. Dlaczego? Dlatego, że wolontariat pozwala na rozwijane różnych umiejętności. Realizowanie zadań z innymi ludźmi uczy cierpliwości, otwartości na inne poglądy oraz umiejętności słuchania. Wolontariat uczy też odpowiedzialności i terminowości w realizowaniu zadań. Możliwość współpracy z innymi ludźmi rozszerza horyzonty, pozwala uczyć się od siebie nawzajem. Poza tym, chyba nic nie daje takiej satysfakcji, jak obserwowanie pozytywnych efektów aktywności podejmowanych przez Twoją organizacji i świadomości, że dołożyłeś do tego swoją - choćby nawet małą - cegiełkę.

 

 

 

 

 


Wolontariat wspieramy w ramach projektów:"Volunteering - code of Active Citizenship" współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europa dla Obywateli oraz "Kod do Rozwoju" współfinansowanego ze środków IBM Polska Sp. z o.o. 

KATALOG INICJATYW ODDOLNYCH