Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Bezpiecznie ruszaj w las

Dotyczy projektu: Osobom starszym - bezpieczeństwo i szacunek.

Choć wiele osób potrafi rozróżniać gatunki drzew leśnych, zna pojęcia związane z pracą leśników, nie wie, co zrobić w sytuacji rudnej, np. zagubienia się w lesie. Dzikie zwierzęta, grzyby, owady, to niektóre zagrożenia dla seniorów lubiących i odwiedzających lasy. Jak wiec być bezpiecznym?

Na te i inne pytania odpowiedzi udzielał Leśniczy Pan Janusz Staroch. Na spotkanie na temat bezpieczeństwa w lesie, które odbyło się 3 października b.r. przybyło ponad 20 osób w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli i najstarsi mieszkańcy. Tematem przewodnim było bezpieczne zachowanie w lesie.

Leśniczy opowiedział o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje zwierząt w nim mieszkających. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy spotkania słuchali opowieści o zwierzętach zamieszkujących miejscowe lasy, o ich zwyczajach i zachowaniach.

Ważną częścią szkolenia były wskazówki leśniczego o tym, co zabrać ze sobą do lasu, aby człowiek był bezpieczny, jak poradzić sobie w przypadku stracenia orientacji, jak chronić się przed kleszczami.

Aby każda wycieczka do lasu była dobrze wspominana, należy także poznać zasady bezpiecznego korzystania z możliwości jakie daje nam przyroda.

W lesie mimo znakowanych szlaków turystycznych, łatwo zabłądzić, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na charakterystyczne punkty takie, jak złamane drzewo czy porośnięty mchem kamień. Czasem niezbędna okazuje się mapa lub urządzenie GPS.

W spotkaniu uczestniczyła również redaktor MAGDALENA LIPIEC -JAREMEK (Radio Lublin), Mikołaj Naum ,Andrzej Samborski oraz Krzysztof Boguń znakomici artyści, którzy swoją muzyką uświetnili spotkanie.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach inicjatywy realizowanej przez Fundację Aktywności Obywatelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Samopomocy Terytorialnej w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry