Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Dotyczy projektu: Osobom starszym - bezpieczeństwo i szacunek.

Z tego założenia wyszli seniorzy przygotowujący inicjatywę pn.: „Jak bezpiecznie ćwiczyć aby zachować aktywność seniora”.

- Chcieliśmy nauczyć się jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia fizyczne, aby jak najdłużej być sprawnym – podkreśla Anna Olejarska , liderka odpowiedzialna za inicjatywę. I Dodaje:

- Dlatego na naszą inicjatywę zaprosiliśmy trenerkę Magdalenę Piórkowską, która cierpliwie tłumaczyła i pokazywała jak poprawić sprawność fizyczną.

Seniorzy i młodsi, zaproszeni na inicjatywę poznali tajniki wykonywania podstawowych czynności domowych tak, aby nie obciążać stawów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby seniorzy podejmowali umiarkowaną aktywności fizyczną przez co najmniej 30 min przez 5 dni w tygodniu lub bardzo intensywną przez co najmniej 20 min przez 3 dni w tygodniu.

Wysiłek fizyczny osoby starszej powinien być dostosowany do możliwości i stanu jej zdrowia. Seniorzy powinni ćwiczyć przede wszystkim na miarę swoich możliwości. Wysiłek fizyczny to nie tylko zaplanowane ćwiczenia ruchowe, ale również codzienna aktywność - wykonywanie codziennych czynności domowych tj. sprzątanie, czynności związanych z pracą zawodową oraz transport (spacerowanie, jazda na rowerze). Osoby z niskim poziomem aktywności powinny zacząć od małej „dawki” wysiłku fizycznego i stopniowo zwiększać – częstotliwość, czas trwania i intensywność wysiłku fizycznego.

Regularne podejmowanie wysiłku fizycznego wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju wielu chorób, w tym: cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, udaru, osteoporozy, raka jelita grubego i raka piersi, a także depresji.

Aktywność fizyczna poprawia również mobilności osoby starszej i zmniejsza ryzyko chorób z tym związanych. Poza tym niweluje odczuwanie bólu przewlekłego, zaburzeń nastroju i/lub zaburzeń snu.

- Dowiedzieliśmy się również, że dieta ma wpływ na nasze kości. Powinniśmy uzupełniać nasz jadłospis w produkty bogate w wapń – opowiada Hanna Nowakowska, liderka inicjatywy.

Głównym i najbardziej wartościowym źródłem wapnia w diecie są mleko i jego przetwory. Z produktów innych niż produkty mleczne sporo wapnia zawierają: ryby z puszki zjadane z ośćmi, fasola, soja, szpinak, kapusta włoska, boćwina, płatki owsiane, zarodki pszenne, orzechy i nasiona.

Po zakończeniu inicjatywy wyedukowana grupa starszych i młodszych zgodnie przyznała, że będzie w swoich środowiskach promować aktywność fizyczna, aby inni poznali jak wiele jest z niej korzyści . Sami uczestnicy są tego przykładem.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry