Historia, która żyje tuż obok
Uczestnicy gry przemierzali kolejne punkty rozmieszczone w ważnych dla lokalnej społeczności miejscach. Były to lokalizacje, które niosą ze sobą nie tylko ciekawe opowieści, ale i pamięć o ludziach i wydarzeniach, które ukształtowały Niezabitów na przestrzeni lat. Na każdym z czterech przystanków czekały na młodzież zagadki i zadania wymagające sprytu, spostrzegawczości oraz wiedzy o lokalnej historii – tej niekoniecznie zapisanej w podręcznikach, ale przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Quiz wiedzy i wspólne świętowanie
Po intensywnym spacerze szlakiem miejsc pamięci, przyszedł czas na quiz wiedzy, w którym uczniowie mogli sprawdzić, ile zapamiętali i czego dowiedzieli się podczas gry. Rywalizacja była pełna pozytywnych emocji i zdrowego ducha współzawodnictwa. Całość zakończyła się wspólnym spotkaniem przy pizzy – momentem relaksu, rozmów i podsumowań.
Dlaczego to było ważne?
Inicjatywa była nie tylko formą integracji uczniów i aktywizacji młodzieży, ale przede wszystkim próbą zaszczepienia w młodych ludziach poczucia więzi z miejscem, z którego pochodzą. – W świecie, w którym tak łatwo zapomnieć o przeszłości naszych małych ojczyzn, warto wracać do historii najbliższej — tej zapisanej w murach domów, drzewach przy drodze i opowieściach starszych mieszkańców. To ona kształtuje naszą tożsamość i przypomina, że historia to nie tylko daty w podręcznikach, ale też ludzie, wydarzenia i miejsca wokół nas – podkreśla Katarzyna Chrząstek, pomysłodawczyni i realizatorka projektu.
Lokalna liderka – Katarzyna Chrząstek
Projekt został zrealizowany w ramach inicjatywy Znaczyć więcej – młodzież siłą organizacji, której celem jest angażowanie młodych ludzi w działania obywatelskie i społeczne. Katarzyna Chrząstek, liderka projektu, zyskała uznanie za profesjonalizm, zaangażowanie i pasję, z jaką podeszła do realizacji tego wydarzenia.
Gra terenowa w Niezabitowie to przykład na to, jak w prosty, ale pomysłowy sposób można rozbudzać zainteresowanie historią lokalną wśród młodzieży. Działania takie jak to uczą szacunku do przeszłości, wspierają rozwój tożsamości lokalnej i wzmacniają więzi społeczne. A przede wszystkim – pokazują, że młodzi ludzie mogą i chcą działać na rzecz swojej społeczności.
Działania sfinansowane ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ramach #FunduszMłodzieżowy, Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego