Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nie(zwykłe) Spacery Seniorów

Dotyczy projektu: Osobom starszym - bezpieczeństwo i szacunek.

Dziura w chodniku, brak chodnika, brak podjazdu, strome podejścia i podjazdy, brak ławeczki, brak oświetlenia dla części mieszkańców mogą być nieuciążliwe a nawet niezauważalne. Jednak są osoby dla których takie „drobne” sprawy są ogromnym problem, wyzwaniem które wpływają na poczucie bezpieczeństwa ale także komfort życia i funkcjonowania w swoim środowisku.

Na każdy spacer zaprosiliśmy nie tylko uczestników projektu ale także zainteresowanych mieszkańców danego osiedla, ulicy tak aby w sytuacji rzeczywistej ocenić poziom bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz komfort życia w danej przestrzeni, szczególnie osób starszych. Efektem każdego spaceru było zidentyfikowanie takich miejsc oraz rekomendacja co można zmienić w tej przestrzeni aby było lepiej, bezpieczniej. Rozwiązania były różne, od ustawienia śmietnika, ławeczki po rekomendacje do zrobienia podjazdu dla osób niepełnosprawnych i starszych ale też rekomendowanie poprawy nawierzchni dróg lokalnych i chodników. Wszystkie głosy uczestników spacerów zostały spisane i zostaną przekazane do lokalnych władz, w tym Rad Dzielnicy. Mamy nadzieję, że część z tych spraw znajdzie swój pozytywny finał i rozwiązanie.

Taki spacer to też zwyczajna przechadzka, gdzie można było też zobaczyć piękno swojej okolicy, dostrzec te rzeczy, które na co dzień omijamy a które są warte zatrzymania jak np. lokalne pomniki, miejsca pamięci, ciekawa architektura, piękna zieleń.

Spacer odbył się w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry