Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Postanowienia noworoczne dla całej rodziny

Dotyczy projektu: W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin.

Nowy Rok to dobry moment na chwilę refleksji nad sobą oraz przygotowanie postanowień, które chcemy wdrożyć w życie w roku kolejnym. Oprócz postanowień osobistych, warto przygotować również postanowienia rodzinne, w realizację których zostaną włączeni wszyscy – od juniorów po seniorów.

Ostatni dzień roku motywuje do spisania postanowień noworocznych. Dlaczego? Nawet w małych firmach tworzy się plany i budżety na przyszły rok. Takie firmy najczęściej się rozwijają i odnoszą sukcesy. Warto wiec przełożyć doświadczenia z biznesu na nasze rodzinne podwórko i poświecić czas na zaplanowanie wspólnych zadań noworocznych dla naszej rodziny. Najlepiej wszystko spisać. Wykorzystać wspólną przestrzeń przy stole, na kanapie czy nawet podłodze. Zapewnić sobie kartki, długopisy i ewentualnie podkładki do pisania. Oto kilka propozycji, ale i tak każda rodzina wie najlepiej czego jej brakuje i w co warto zainwestować wspólny czas.

Wieczorne czytanie

Współczesny świat to świat tv, Internetu, smartfonów. Brakuje czasu i chęci na czytanie książek. A to bardzo rozwija wyobraźnię i inspiruje do twórczej pracy. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samo czytać, to rodzic lub starsze rodzeństwo może zachęcać do tej czynności poprzez czytanie na głos, pokazywanie obrazków i wspólną naukę literek. A kiedy już wszyscy członkowie rodziny potrafią czytać warto usiąść razem w salonie i po prostu czytać. Szybko wejdzie to w rodzinny nawyk.

Wspólny posiłek dziennie

W pośpiechu zjedzone śniadanie, obiad w szkole lub pracy, a kolacja w swoim pokoju. Warto zawalczyć o wspólny posiłek. To najczęściej kwestia wspólnej decyzji i podtrzymywania tego nawyku. Wspólne posiłki integrują rodzinę, są świetnym przyczynkiem do rozmowy, budują więzi – dlatego warto o nie zawalczyć.

Jeden dzień dla rodziny

Takim dniem może być niedziela. Najczęściej to wolny dzień dla dzieci, pracujących rodziców i seniorów. Można umówić się w tym dniu na dwie-trzy godziny spędzone razem. Może to być czas kiedy wspólnie gramy w grę planszową, wychodzimy na spacer, do kina lub oglądamy film. Taki czas pozwala na lepsze poznanie się, odnalezienie swoich zainteresowań, rozwijanie hobby.

Oszczędzanie na rodzinne ferie lub wakacje

Jeśli marzymy o wspólnym wyjeździe na narty lub nad morze warto odkładać pieniądze na wspólny cel. Można ustawić na stole w salonie lub kuchni skarbonkę i wrzucać do niej określą kwotę. Ważne, żeby każdy członek rodziny przyczyniał się do realizacji wymarzonego celu. Dzieci mogą odkładać pieniądze z kieszonkowego, rodzice z pensji, a seniorzy z emerytury. Takie marzenia jednoczą rodzinę.

Lista pomysłów nie jest skończona. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i chęci. A więc do dzieła!

Projekt „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry