Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wakacje z inicjatywą

Dotyczy projektu: Kierunek Włączenie - Seniorki i Seniorzy są wśród nas.

Czas wakacji każdemu kojarzy się z okresem beztroski, odpoczynku od problemów i przyjemnościami, na które zwykle brakuje czasu. Pomysłowość uczestników projektu zaowocowała wydarzeniami wprowadzającymi w klimat odprężenia.

Spotkanie ze słowem, czyli prezentacja utworów literackich, autorstwa nie tylko seniorów, przypomniało piękno polskiego języka. Lektura pięknych tekstów, w oprawie bukietu, przy kawie i herbacie zachęciła uczestników do zachowania tego, co wartościowe, również w odniesieniu do kontaktów międzyludzkich: zetknięcie z pięknem uczula nas, aby nie razić nikogo używaniem słów raniących czy niecenzuralnych.

Warsztat psychologiczny zakończony balem nie był bynajmniej dziecęcą zabawą. Odkrywanie poczucia własnego piękna i własnej wartości pozwala kobietom odkryć swoją godność i domagać się poszanowania tej godności.

Co ma wspólnego zielona wiedźma z przeciwdziałaniem przemocy? Tego dowiedzieli się uczestnicy zajęć z zakresu zielarstwa. Nie polegały na wypaleniu fajki pokoju wypełnionej ziołami. Herbatki, kosztowanie mieszanek o zaskakujących smakach, odgadywanki - rozpoznawanie ziół po smaku i zapachu oraz wspólna integracja. Kontakt z naturą przypomnienie wspólnych wartości, wśród któych jedną z najważniejszych jest pokój oraz przyjazne współistnienie na pewno podziałało uspokajająco i dało chwię oddechu od trudnej rzeczywistości.

Przestrzeń do spotkania z przyrodą stanowią też działki. Własny kawałeczek ziemi to miejsce nie tylko pracy, ale przebywania razem. Integracja działkowa to dzielenie się wiedzą ogrodniczą, radość wspólnej zabawy przy muzyce i śpiewie, ale też okazja do przypomnienia potrzeb seniorów co do bezpieczeństwa, szacunku wobec ludzi starszych, godnego współistnienia pokoleń.

W każdej inicjatywie brali udział przedstawiciele różnych pokoleń. Dokonała się integracja nie tylko środowiska senioralnego, ale ogólnospołeczna. Młodsze osoby uczyły się obecności osób starszych, poszanowania dla ich potrzeb, wartości i sposobu bycia. Seniorzy - uczestnicy poczuli się członkami społeczności, zmniejszyło się ich poczucie wykluczenia, uświadomili sobie, że blisko mają sąsiadów, których można prosić o pomoc. Zrealizowane w wakacje inicjatywy okazały się bardzo efektywne i atrakcyjne. Przed seniorami kolejne zadania, oby przyniosły również wiele dobrego.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry