Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Z ziołami za pan brat!

Dotyczy projektu: Kierunek Włączenie - Seniorki i Seniorzy są wśród nas.

Zioła są z ludźmi od wieków, natura i przyroda wspomaga nasze zdrowie, jest na wyciągnięcie ręki. Zanim jednak rękę po zioła wyciągniemy, warto zapoznać się z ich właściwościami. Wszak łatwo można sobie zaszkodzić.

Trzy seniorki: Zofia Kociubowska, Hanna Nowakowska i Anna Olejarska doceniając od dawna moc ziół, 18 lipca b.r. zorganizowały spotkanie z doświadczoną zielarką.

Prowadząca to Ilona Krawczyk „Zielona Wiedźma”, dyplomowany zielarz - fitoterapeuta, psycholog kliniczny, instruktor rekreacji ruchowej. Motyczanka z urodzenia i zamieszkania. Pasjonatka roślin i życia zgodnego z rytmami natury. Słowiańska Wiedźma, którą można spotkać z koszykiem pełnym ziół własnoręcznie przerabianych na lecznicze herbaty, tinktury i maści. Z mieszkańcami Lublina dzieliła się swoją pasją, doświadczeniem i filozofią życiową.

Podkreślała, jak ważna jest równowaga w życiu i odżywianiu.

Wspólne odkrywanie fascynującego świata ziół rozpoczęło się od przekazania podstawowej wiedzy o ziołach i ziołolecznictwie, poznania zasad zażywania ziół i ich uprawie.

Dobroczynnych właściwości bzu lilaka, majeranku, róży, lawendy można było doświadczyć na własnej skórze. Przygotowane herbatki i napary z ziół smakowały wyśmienicie, ale też zaskakująco.

Ciekawym elementem warsztatów był konkurs, w którym zadaniem było rozpoznanie ziół, z jakich zrobione były herbaty i napary.

Uczestnicy dowiedzieli się również jak założyć własną rabatkę ziołową. Można było zabrać do domu własnoręcznie posadzoną rutę.

W warsztatach uczestniczyło ponad 30 osób, przedstawicieli różnych pokoleń i narodowości. Młodzież i seniorzy, Polacy i Ukraińcy mieli niezwykłą radość ze wspólnego zanurzania rąk w wilgotnej ziemi. Zioła naprawdę mają moc łączenia ludzi!

Spotkanie było zorganizowane w ramach inicjatywy „Z ziołami za pan brat” realizowanej przez Fundację Aktywności Obywatelskiej w ramach projektu „Kierunek Włączenie – Seniorki i Seniorzy są wśród nas”.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

#AktywniObywateleGranty

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry