Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Skąd się bierze lider?

Dotyczy projektu: Razem mieszkamy - wspólnie działamy.

  1. Skąd przyszła decyzja, żeby wziąć udział w projekcie?

Do podjęcia decyzji, by wziąć udział w projekcie, zachęciły mnie moje koleżanki oraz szkolni pedagodzy, którzy przedstawili nam wstępny zamysł projektu. Zainteresował mnie ten pomysł, dlatego razem z rówieśniczkami podjęłyśmy się wykonania zadania, którego byłam liderką.

  1. Jaki element projektu był dla Pani najważniejszy i dlaczego?

Każdy element projektu był ważny, jednak najbardziej skupiłam się na inicjatywie, którą organizowałam. Była ona podsumowaniem wszystkich warsztatów, szkoleń, spotkań i rozmów, dlatego zaangażowałam się w nią najbardziej.

  1. Czy wystąpiły trudności? Co wymagało wysiłku, więcej pracy?

Pojawiały się trudności, jednak ze wszystkim sobie poradziłam, dużego wysiłku wymagało zachęcenie i zaangażowanie innych do udziału, a także mobilizacja do działania większej ilości osób, które wspierały działania.

  1. Czy to Pani pierwsze działanie liderskie? Jeśli tak, co nowego wniósł udział w projekcie?

Było to moje pierwsze działanie liderskie. Zdecydowanie nauczyłam się, jak przewodzić innym, a jednocześnie spokoju, którym musiałam się wykazywać. Dzięki projektowi i warsztatom zrozumiałam wiele rzeczy, takich jak np. mechanizm manipulacji innym człowiekiem.

  1. Proszę pokrótce streścić swoją inicjatywę. Co dało największą satysfakcję? Z czego może być Pani dumna?

W liceum, gdzie się uczę, dzięki pomocy koleżanek i kolegów zorganizowałam "Dzień Sportu", którego celem było zachęcenie do aktywności fizycznej i zdrowego jedzenia. Przygotowano wiele ciekawych konkurencji sportowych, ale też rywalizowano w innych dziedzinach, np. odbył się konkurs na najlepszą propozycję drugiego śniadania. Nagrody dla uczestników również były związane z tematyką sportową. Zorganizowano lekcję na temat zdrowego żywienia. Zaproszono do szkoły Policję, która opowiedziała o działaniach służb mundurowych. Funkcjonariusze przyprowadzili psa tropiącego i zaprezentowali jego umiejętności. Zaproszono wojsko, które opowiadało o swojej pracy. Przybyli także studenci zajmujący się masażami. Zaproszeni goście z PCK przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy. Na koniec wspólnie tańczyliśmy zumbę. Do dyspozycji była także kawiarenka ze zdrowym jedzeniem, owocami, sokami.

  1. Jak Pani zachęciłaby członków społeczności do działalności na rzecz dobra wspólnego?

Uważam że warto działać na rzecz społeczności, dla rozwijania swojego charakteru, zainteresowań i w celu zadbania o dobro wspólne.

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych inicjatyw dających zadowolenie oraz poczucie wpływu na sprawy społeczności.

Jak widać, wystarczy trochę zachęty za strony nauczycieli lub rówieśników, trochę osobistej odwagi, a można w sobie odkryć zdolności do organizowania, do pracy z grupą poprzez dialog i porozumienie. Włożony wysiłek zaowocował inicjatywą, która zaktywizowała całą szkołę.

Projekt „Razem mieszkamy – wspólnie działamy!” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry