Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin

Okres realizacji:

Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu aktywności społecznej 40 osób (członków 20 rodzin) z Lublina a przez to wzmocnienie więzi rodzinnych i poprawa zdrowia psychicznego członków rodzin.

Cele szczegółowe:

1. wzrost wiedzy członków rodzin na temat wartości aktywności społecznej oraz sposobów pomagania innym

2. wzrost motywacji do podejmowania aktywności społecznej przez rodzinę

3. umożliwienie rodzinom zdobycia doświadczenia w zakresie rodzinnego wspierania osób potrzebujących

4. upowszechnienie idei zaangażowania rodzin na rzecz osób potrzebujących wsparcia

Działania:

- Akademia Aktywnej Rodziny

- Opracowanie nowatorskiej gry „W rodzinie siła”

- Pomoc sąsiedzka

- Kampania społeczna promująca rodzinną aktywność

Bezpośrednią grupą docelową projektu jest 40 osób – członków 20 rodzin z Lublina, grupa pośrednia to odbiorcy działań rodzin (20 osób).

Rezultaty i efekty:

- Integracja i wzmocnienie więzi rodzinnych.

- Aktywizowanie i pobudzanie mieszkańców i ich rodzin do działań na rzecz społeczności lokalnej

- Integracja społeczności lokalnej

- Rozwiązanie problemów osób/grup

- Poprawa zdrowia psychicznego członków rodzin biorących udział w projekcie poprzez wzrost wiedzy w tym zakresie oraz aktywność na rzecz potrzebujących

- Budowanie poczucia identyfikacji, tożsamości ze swoją rodziną i społecznością lokalną

- Podniesienia poczucia sprawczości, samooceny.

Kwota dofinansowania 250 000,00 zł.

Projekt „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Ostatnie aktualności dotyczące tego projektu

  • Rodzina, to brzmi opiekuńczo

    Czym jest rodzina dla nastolatka wkraczającego w dorosłość? Co myśli o gnieździe, które niebawem opuści, i o tym, które niedługo założy? Czego oczekuje? Czego pragnie? Czego się obawia i co może zrobić? Przeciętny uczeń szkoły średniej, dajmy mu na imię Michał. Mieszka z rodzicami i młodszą o kilka lat siostrą. Dziadkowie rozproszeni po okolicy. Czego potrzebuje młody człowiek od rodziny, by czuć się bezpiecznie?

  • Rozjechanie pokoleń

    Jedno dziecko w innym mieście, drugie za granicą, trzecie też na swoim - niby w pobliżu, a jednak nieobecne, i tak można wyliczać zależnie od liczby dzieci.

  • Zapraszamy seniorów i seniorki z Lublina do skorzystania ze wsparcia rodzin wolontariurszy

    Zapraszamy osoby starsze, schorowane, samotne, które chciałyby doświadczyć wsparcia ze strony rodzin z dziećmi szkolnymi.

  • Opuszczanie gniazda

    Kiedy pójdziesz na swoje? To pytanie do młodych ludzi, którzy pomału próbują się usamodzielniać. Studia, przeprowadzki do innych miast, pierwsza praca, poważne wybory życiowe. Samodzielny człowiek to dla części ludzi także odosobniony od rodziców. Własna stancja, praca, związek.

  • Aktywne rodziny szukają seniorów, którym mogą pomóc.

    Rodzic i dziecko, w takim duecie warto się znaleźć, a szczególnie kiedy robi się coś dobrego. W projekcie "W  rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin” rodzice, dzieci i dziadkowie wspólnie opracowali ofertę pomocy dla osób starszych w trudniejszej sytuacji. Oferty te zostały odczytane do mikrofonu Radia Lublin.

  • Tworzenie wspólnego domu, o rodzinie wielopokoleniowej słów kilka

    W dawnych czasach rodzina składała się z co najmniej trzech pokoleń. Dziś dorastające dzieci wyprowadzają się z domu, wybierając niezależność i prywatność. Obecnie w opinii publicznej panuje przekonanie, że każdy powinien jak najszybciej się usamodzielnić i „pójść na swoje”.

  • Jak dogadać się z nastolatkiem?

    Obecność, wysłuchanie, brak oceny i zrozumienie to cztery kluczowe słowa - ważne, aby zbudować kontakt z nastolatkiem.

  • Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

    W dzisiejszych czasach, wielu mężczyzn ma trudności z pogodzeniem obowiązków zawodowych z obowiązkami domowymi. Często brakuje im czasu dla dzieci i żony, ponieważ muszą poświęcić go na pracę, aby utrzymać rodzinę. Taki brak czasu może prowadzić do osłabienia relacji, braku bliskości z dziećmi oraz do kryzysu w małżeństwie.

  • Blaski i cienie, czyli o budowaniu relacji z rodzeństwem

    Budowanie relacji w rodzeństwie to ogromne wyzwanie. Siostra czy brat to bliska nam osoba. To ktoś, kto widzi nas w chwilach radości i smutku, w momentach trudnych, gdy dojrzewamy i podejmujemy różne decyzje, czasem popełniając błędy.

  • Postanowienia noworoczne dla całej rodziny

    Nowy Rok to dobry moment na chwilę refleksji nad sobą oraz przygotowanie postanowień, które chcemy wdrożyć w życie w roku kolejnym. Oprócz postanowień osobistych, warto przygotować również postanowienia rodzinne, w realizację których zostaną włączeni wszyscy – od juniorów po seniorów.

Zobacz wszystkie Ikona klawisza w prawo

Ikona wstecz Wróć do projektów

Ikona do góry