Przeskocz do treści Przeskocz do menu

"Szacunek i Tolerancja" w Biłgoraju czyli o budowaniu relacji opartych na różnorodności i dialogu

Dotyczy projektu: Razem mieszkamy - wspólnie działamy.

W inicjatywę zaangażowała się cała społeczność Prywatnej Szkoły Podstawowej w Biłgoraju na czele z liderką – Moniką Kitą. Celem było usprawnienie wzajemnych relacji oraz integracja z uchodźcami z Ukrainy oraz osobami niepełnosprawnymi. Wartości te są uniwersalne, a inicjatywa miała na celu podkreślenie, że pomimo różnic kulturowych, językowych i innych barier, wszyscy jesteśmy dla siebie ważni i zasługujemy na wzajemny szacunek.

Podczas trzech dni trwania inicjatywy odbyły się rozmowy, spotkania, gry i zabawy. Pierwszego dnia, czyli 30 maja, społeczność szkolna brała udział w warsztatach, które prowadzili szkolny psycholog i pedagog. Dzięki nim mogli podzielić się swoimi zainteresowaniami, pasjami ale także pokazać bogactwo różnorodności, tego, że są różne zainteresowania, talenty, także doświadczenia kulturowe. Wszystko to kulminowało w wykonaniu wspólnej pracy plastyczno-technicznej o nazwie "SKRZYDŁA TALENTÓW".Następnego dnia, 31 maja, odbyło się spotkanie z Panią Iloną Dzido, Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju. Uczestnicy tego spotkania mogli dowiedzieć się o ważnych tematach związanych z okazywaniem Szacunku i Tolerancji niezależnie m.in od wieku, pochodzenia, płci, wyznania, niepełnosprawności. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, dowiedzenia się wielu ciekawostek oraz wzięcia udziału w integracyjnych zabawach, gdzie wszyscy, niezależnie od wieku, wyglądu czy pochodzenia, mieli równe prawa i byli traktowani z szacunkiem i uznaniem.Trzeciego dnia, 1 czerwca, odbyły się zajecie integracyjne dla starszych i młodszych, w ramach których odbył się mecz piłki nożnej dla dorosłych i uczniów w pobliskim parku. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a na wszystkich czekały słodkie upominki.

Projekt pomógł w budowaniu wzajemnych relacji, nie tylko wśród uczniów, ale również z uchodźcami i osobami niepełnosprawnymi. Poprzez otwartość i empatię, uczestnicy nauczyli się doceniać różnorodność jako źródło wzbogacenia dla całej społeczności.

Podsumowaniem inicjatywy była refleksja, aby: nauka szacunku i tolerancji nie ograniczała się tylko do projektów i inicjatyw, ale stała się integralną częścią naszego życia codziennego.

Projekt „Razem mieszkamy – wspólnie działamy!” finansowany jest przez Islandię Liechtenstein I Norwegię z Funduszy EOG I Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny

#AktywniObywateleGranty

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry