Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wiedza daje bezpieczeństwo - Niebezpieczne wiadomości


Senior Internauta – niebezpieczne wiadomości.
Co powinno wzbudzić naszą czujność?
⦁ Wiadomość e-mail od nieznanego nadawcy
⦁ Wiadomość, której się nie spodziewamy
⦁ Treść wiadomości, która wzbudzi Twój niepokój (np. powiadomienie na temat czegoś, co nas nie dotyczy, tj.: informacja o fakturze za towar czy usługę której nie zamawialiśmy, awizo dotyczące przesyłki, której nie oczekujemy).

PAMIĘTAJ! Nigdy nie klikaj w linki ani przyciski graficzne w treści, ani w załączniki.
Nadawcą takiej wiadomości są cyberprzestępcy, którzy w ten sposób chcą zarazić nasz komputer złośliwym oprogramowaniem i tą drogą przejąć nad nim kontrolę, np. w celu wyłudzenia loginu i hasła do internetowego banku, skrzynki pocztowej, czy mediów społecznościowych. Następstwem tego może być to m.in. zablokowanie danych, szpiegowanie działań oraz nieodwracalne uszkodzenie systemu.
Za pomocą niebezpiecznych linków i stron internetowych hakerzy mogą również próbować przeprowadzić atak phishingowy. Podszywając się pod zaufane instytucje lub serwisy, a także znajomych internauty. Starają się zyskać jego zaufanie i skłonić do wyjawienia danych osobowych, haseł czy informacji bankowych.
Niebezpieczne linki prowadzą niekiedy do szkodliwych stron internetowych, które poprzez wstrzykiwanie złośliwego kodu mogą wpływać na zachowanie przeglądarki lub systemu użytkownika, a także otwierać luki w zabezpieczeniach albo wykorzystywać słabości oprogramowania.

Ikona do góry