Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wiedza daje bezpieczeństwo - Senior pieszy w ruchu drogowym

Senior pieszy w ruchu drogowym.

Zgodnie z definicją, pieszym jest osoba:

- znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami,

- prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki,

- poruszająca się na wózku inwalidzkim,

- w wieku do 10 lat, kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Przede wszystkim pieszy jest obowiązany:

  • Korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Korzystanie z jezdni jest dozwolone jedynie w sytuacji, gdy brak jest pobocza.
  • Korzystać z lewej strony drogi, poruszając się poboczem lub jezdnią.
  • Stosować się do znaków i sygnałów drogowych do niego kierowanych.

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego należy zachowywać się zawsze rozważnie i ostrożnie.

Należy ograniczyć do minimum korzystanie z telefonu lub innych urządzeń multimedialnych. Korzystając z drogi po zmroku (szarówka, noc), należy zawsze zakładać elementy odblaskowe - niezależnie od tego czy ruch odbywa się w terenie zabudowanym, czy poza nim. Dzięki odblaskom kierowca ma szansę zobaczyć pieszego dużo wcześniej i przygotować się na manewr bezpiecznego ominięcia.

PAMIĘTAJ! Na drodze bądź partnerem dla innych uczestników ruchu, szanuj prawa kierowców i rowerzystów. Swoim postępowaniem wpływasz na bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego.

Kampania społeczna "Wiedza daje bezpieczeństwo", jest realizowana w ramach projektu "Senior wie! Centrum Aktywnego Seniora i Seniorki" dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2023.

Ikona do góry