Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Blaski i cienie, czyli o budowaniu relacji z rodzeństwem

Dotyczy projektu: W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin.

Budowanie relacji w rodzeństwie to ogromne wyzwanie. Siostra czy brat to bliska nam osoba. To ktoś, kto widzi nas w chwilach radości i smutku, w momentach trudnych, gdy dojrzewamy i podejmujemy różne decyzje, czasem popełniając błędy.

Dlatego relacje pomiędzy rodzeństwem są bardzo ważne. Są długotrwałe – trwają, przez cały cykl życia rodziny. Rodzeństwo łączy wspólne, genetyczne i społeczne dziedzictwo, doświadczenia i system wartości. Warto wiedzieć, że z uwagi na fazy rozwojowe życia człowieka rola rodzeństwa będzie się zmieniać.

W fazie dzieciństwa główne zadanie rozwojowe rodzeństwa to wsparcie emocjonalne. Konieczność dzielenia się przez dzieci miłością rodziców oraz czasem jaki im rodzice poświęcają to w pewnym sensie trening relacji społecznych, umożliwiający późniejsze przystosowanie się do norm grup rówieśniczych. Kiedy dzieci chodzą już do przedszkola czy szkoły, to starszy brat lub siostra przeciera szlaki młodszemu rodzeństwu w adaptacji, broni przed kolegami i zapewnia pomoc w prostych codziennych czynnościach.

W fazie dorastania więź między rodzeństwem ma duże znaczenie. Poprzez wspólne tajemnice i sekrety, w tej fazie wzmacniają się więzi lojalnościowe pomiędzy rodzeństwem.

W fazie dojrzałości zadania rodzeństwa to towarzyszenie i emocjonalne wsparcie. W tej fazie istotną rolę odgrywają więzy z poprzednich okresów. Często już w tej fazie pojawia się potrzeba i konieczność zadbania o chorujących lub starzejących się rodziców. Jeśli więzy miedzy rodzeństwem są osłabione, to w tej fazie są one często reaktywowane , z uwagi na sytuację kryzysową dotyczącą np. chorego rodzica .

Ostatnia faza to wiek starszy. W tej fazie podobnie jak w poprzedniej rolą rodzeństwa jest towarzyszenie i wsparcie emocjonalne. Dodatkowo w tej fazie życia tracą na sile nierozwiązane dotychczas problemy rywalizacyjne pomiędzy rodzeństwem, co pozwala na naprawienie relacji, wyjaśnienie nierozwiązanych sytuacji, wzajemne zrozumienie, wybaczenie. Także w tej fazie do zadań rodzeństwa należy wzajemna pomoc finansowa, pomoc w chorobie i w problemach z dorosłymi dziećmi.

Aby zadbać o relacje warto podejmować małe kroki, które wzmocnią więź. Są na to różne sposoby. Można pooglądać stare zdjęcia, powspominać dawne czasy. Może to pomóc w przepracowaniu pewnych spraw i odnalezienie na nowo wspólnej historii.

Projekt „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry