Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Działkowe integracje międzypokoleniowe!

Dotyczy projektu: Kierunek Włączenie - Seniorki i Seniorzy są wśród nas.

To, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować w oderwaniu od przyrody to jest fakt. Codziennie korzystamy z darów natury, odpoczywamy w jej przestrzeni i korzystamy z niej pełnymi garściami.

Natura, działka, ogrody to też wspaniała przestrzeń do budowania relacji międzypokoleniowych.

Udowodniła to grupa seniorów z projektu „Kierunek Włączenie – Seniorki i Seniorzy są wśród nas”: Krystyna Lichocka, Stanisław Komorski, Roma Sieniarska i Jolanta Terlecka. W piękne sobotnie, letnie popołudnie zorganizowali oni spotkanie mieszkańców Lublina w różnym wieku.

Na ogródki działkowe ROD Podzamcze w dniu 20 sierpnia przybyło ponad 40 osób: dzieci, młodzież i dorośli. Największą grupę stanowili seniorzy, jako pasjonaci ogrodów, upraw, kwiatów, warzyw i owoców. Stanowili oni niezaprzeczalny autorytet dla młodego pokolenia w dziedzinie upraw ekologicznych i zdrowego odżywiania.

Podczas spotkania zorganizowano konkurs na tekst do znanej melodii i piosenki „Pod żaglami Zawiszy” nt bezpieczeństwa seniorów, szacunku wobec ludzi starszych, godnego współistnienia pokoleń. Zabawy i śmiechu było co niemiara, gdyż muzyka i śpiew integrują tak samo jak przyroda i ogrody. Nagrody w konkursie ufundował MOSIR Lublin, za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Całe spotkanie uświetnił poczęstunek, wspólne tańce, śpiewy, przy akompaniamencie akordeonisty i wokalisty Stanisława Piecha. Na okoliczność spotkania organizatorzy wydali śpiewnik pieśni ogniskowych „Aktywny senior”.

Seniorzy z grupy inicjatywnej podkreślają, że tak właśnie tworzy się wspólnota, budowane jest poczucie solidarności i współpraca między pokoleniami. Dzięki spotkaniom na ogródkach działkowych dokonuje się wielopłaszczyznowa integracja społeczna, co jest korzystne pod wieloma względami - uczy wzajemnego szacunku i zapobiega uczuciu wykluczenia, wspomaga aktywizację seniorów, daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki stałej obecności sąsiadów, przyzwyczaja do codziennego funkcjonowania z osobami starszymi, samotnymi i niepełnosprawnymi.

Mieszkańcy Lublina wyrazili nadzieję na kolejne spotkania na łonie przyrody.

Spotkanie było zorganizowane w ramach inicjatywy realizowanej przez Fundację Aktywności Obywatelskiej w ramach projektu „Kierunek Włączenie – Seniorki i Seniorzy są wśród nas”.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

#AktywniObywateleGranty

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry