Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Poczuj jak pachnie las

Dotyczy projektu: Osobom starszym - bezpieczeństwo i szacunek.

„Kąpiele leśne dla zdrowia” to tytuł inicjatywy aktywnych społecznie seniorów. Celem spotkania zorganizowanego przez seniorów dla ich rówieśników była edukacja w zakresie terapeutycznych spacerów przyrodniczych i terapii zapachami lasu.

W lasoterapii chodzi przede wszystkim o to, żeby podczas spaceru zanurzyć się w leśnej atmosferze, używając przy tym wszystkich pięciu zmysłów. To pozwala skupić się na tym, co jest tu i teraz, pozwala nawiązać z nim osobistą i eteryczną relację, a docelowo zrelaksować się, odpocząć, poprawić odporność. Świeże powietrze i naturalne olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym, które są uwalniane przez rośliny, pozytywnie działają na ciało obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Pojawia się pytanie, gdzie spacerować, jakie lasy wybrać? Specjaliści twierdzą, że najzdrowsze są lasy naturalne i bioróżnorodne, gdzie życie toczy się własnym rytmem. Spacerując po nich, jesteśmy gośćmi, ale chcąc nie chcąc stajemy się też uczestnikami zachodzących wokół procesów przykładowo oczyszczania powietrza przez drzewa. Polecane jest chodzenie po lesie boso, położenie się na machu, dotyk drzew.

Kąpiel leśna, czyli lasoterapia, prowadzona była przez edukatorkę leśną dr Anetę Sławińską w dniu 17 października b.r. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach inicjatywy realizowanej przez Fundację Aktywności Obywatelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Samopomocy Terytorialnej w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry