Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rodzina największą wartością

Dotyczy projektu: W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin.

„Pomimo dużych zmian społeczno-politycznych oraz ekonomicznych ostatnich dziesięcioleci rodzina niezmiennie pozostaje podstawową komórką życia społecznego, a szczęście rodzinne uważane jest za jedną z podstawowych wartości i cel życiowy wielu Polaków” – tak zaczyna się opublikowany w lutym 2019 r. raport CBOS „Rodzina – jej znaczenie i rozumienie”.

Z raportu wynika, iż dla Polaków szczęście rodzinne jest najważniejszą wartością. Wskazało na nie aż 80% ankietowanych. Również 84% ankietowanych chciałoby kontynuować model rodziny, w którym byli wychowani. Coraz częściej i chętniej Polacy tworzą rodziny wielopokoleniowe.

W dawnych czasach rodziny wielopokoleniowe stanowiły normę. Dziś, zwłaszcza w dużych miastach, taki model rodziny to wyjątek. Gdy dzieci dorastają, wyprowadzają się z domu, zakładają własne rodziny i chcą mieszkać osobno.

Tymczasem model rodziny wielopokoleniowej może mieć dużo zalet. W naturalny sposób uczy troskliwości i opieki nad osobami starszymi. Kiedy dzieci widzą jajk ich rodzice opiekują się swoimi starszymi rodzicami, wiedzą, że kiedyś to oni sami będą opiekunami swoich rodziców.

Wspólne mieszkanie pod jednym dachem to nauka kompromisu. Mieszkając razem trzeba się po prostu dogadać. Ktoś się zajmuje obiadem, ktoś robi pranie, ktoś inny sprząta i robi zakupy. Każdy ma swoje zadania, ale również potrzeby. Kiedy jedni potrzebują odpoczynku, trudno zaprosić znajomych i słuchać głośno muzyki. Trzeba wcześniej ustalić i znaleźć rozwiązanie dobre dla wszystkich osób. Zapewne przyda się to dzieciom w dorosłym życiu.

Również dla rodziców mieszkanie pod jednym dachem z rodzicami to często ogromna pomoc przy wychowywaniu i opiece nad dziećmi. A kiedy chcemy wyjechać na wakacje nie musimy się martwić o to, kto podleje kwiaty, sprawdzi czy wszystko w porządku, zajmie się psem czy kotem. W ten sposób wszyscy czują się potrzebni.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której warto pamiętać. Dużo osób to również dużo różnych osobowości i charakterów. Właśnie z uwagi na różnice charakterów warto ustalić zasady, aby uniknąć konfliktów i nieporozumień. Im więcej zasad ustalimy na początku, tym zdrowsze będą późniejsze relacje.

Projekt „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry