Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Świadomy Senior to bezpieczny Senior

Dotyczy projektu: Osobom starszym - bezpieczeństwo i szacunek.

W pierwszej części omawiane były zagadnienia dot. bezpieczeństwa korzystania z nowych technologii, w tym z Internetu, który daje wiele możliwości nie tylko dla osób młodych. Senior w sieci obecnie robi zakupy, kontaktuje się z najbliższymi, znajomymi, pozyskuje informacje, korzysta ze zdalnej nauki. Niestety często seniorzy nie mają do końca świadomości zagrożeń, jakie czyhają w wirtualnym świecie. O sposobach bezpiecznego korzystania z sieci, w szczególności wyczulenia na różnego rodzaju oszusta, fake newsy była mowa na spotkaniu tak aby seniorzy w sieci czuli się dobrze i bezpiecznie.

W drugiej części omawiany był temat bezpieczeństwa zdrowotnego osób starszych, szczególnie ważny dla seniorów był temat bezpiecznego przyjmowania leków. Leki przyjmowane bez nadzoru lekarza prowadzącego mogą przynieść więc szkód niż pożytku. Brak wiedzy o interakcjach pomiędzy lekami, suplementami a nawet żywnością może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla seniorów.

Uczestniczący seniorzy w spotkaniu zauważyli jak wielu podstawowych informacji wciąż brakuje w przestrzeni publicznej dot. bezpieczeństwa osób starszych, spotkanie zakończyli z refleksją, ze wiedzą trzeba się dzielić dalej.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry