Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Świeć przykładem- noś odblaski!

Dotyczy projektu: Osobom starszym - bezpieczeństwo i szacunek.

Liderzy i realizatorzy projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek” nie ustają w działaniach, wobec lubelskich seniorów przekazując im cenne rady jak ustrzec się oszustów, jak być bezpiecznym na drodze. Tym razem inicjatywa nt bezpieczeństwa odbyła się w Domu Pomocy Społecznej Kalina, gdzie seniorzy – liderzy edukowali swoich rówieśników.

Pierwsza część spotkania, w którym uczestniczyła ponad 30 osób dotyczyła bezpieczeństwa na drodze, chodniku, ulicy. Tematem przewodnim była widoczność seniora.

Jak mówi liderka inicjatywy Wiesława Kramek – „celem spotkania było uświadamianie niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych. Nasi uczestnicy otrzymali w prezencie odblaski”.

Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów.

Piesi często mogą mieć wrażenie, że jeśli oni widzą nadjeżdżający samochód, to kierowca widzi również ich. Niestety często tak nie jest.

Noszenie odblasków jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Piesi, szczególnie jeśli sami nie prowadzili nigdy pojazdów, często nie wiedzą, jak to wygląda z perspektywy kierowców. Jaką widoczność ma osoba kierująca pojazdem? Jak szybko zdąży zahamować?

W drugiej części spotkania podopieczni Domu Pomocy Społecznej usłyszeli o przestępstwach których ofiarami najczęściej padają osoby starsze. prowadzący zwrócili pensjonariuszom uwagę na ochronę ich danych osobowych, które udostępnione przypadkowym osobom mogą zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa lub wyłudzenia kredytu.

Takie spotkania niewątpliwie zaowocują większym bezpieczeństwem.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry