Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Temat zdrowego odżywiania połączył mieszkańców i pokolenia!

Dotyczy projektu: Razem mieszkamy - wspólnie działamy.

Spotkanie w ramach inicjatywy pt.: „W zdrowym ciele zdrowy duch – łączymy i integrujemy pokolenia” miało charakter wykładu połączonego z warsztatami kulinarnymi. Było pretekstem do spędzenia wspólnego czasu mieszkańców i mieszkanek Zamościa, a przy okazji poznania zasad zdrowego żywienia.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 30 osób w różnym wieku. Pomysł na inicjatywę wyszedł od liderki z II LO w Zamościu:

- Tematyką zdrowego odżywiania interesuję się już od dawna. Zawsze zastanawiałam się, jak mało wiemy na ten temat mimo szerokiego dostępu do mediów i różnych publikacji. Po wstępnych rozmowach z osobami w różnym wieku dostrzegłam, że jest to temat, który budzi emocje, a czasem tez kontrowersję. Postanowiłam zorganizować spotkanie, które da przestrzeń do wymiany poglądów i opinii na ten temat, a także zwiększy wiedzę mieszkańców w tym zakresie - podkreśla Nikola Rajtar, liderka przeszkolona w projekcie Fundacji Aktywności Obywatelskiej pt.: "Razem mieszkamy - wspólnie działamy!"

Spotkanie poprowadził specjalista d.s. żywienia i suplementacji, Pan Jacek Kucharski. Wygłosił on prelekcję na temat zasad zdrowego żywienia, podpowiedział w jaki sposób zmodyfikować codzienną dietę, aby nasze pożywienie nie szkodziło a służyło naszemu zdrowiu.

Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna – wspólne przygotowanie zdrowych potraw oraz ich degustacja. To pozowoliło na kontakt i rozmowę z drugim człowiekiem. Stworzyło okazję do wyrażenia swojego zdania i posłuchania drugiej osoby.

Spotkanie zakończyło się owocną dyskusją na temat prawidłowego odżywiania, sposobów modyfikacji diety do zróżnicowanych potrzeb oraz uwzględnianiu w komponowaniu posiłków różnych dolegliwości i chorób. Po inicjatywie uczestnicy i uczestniczki zgodnie stwierdzili, że jest potrzeba organizowania takich spotkań w przyszłości.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.

#AktywniObywateleGranty

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry