Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wiedza daje bezpieczeństwo - Drogi i ścieżki rowerowe

Rowerzysta senior na ścieżkach rowerowych i ścieżkach rekreacyjnych

Ruch na ścieżkach rowerowych i rekreacyjnych dotyczy przede wszystkim rowerzystów i pieszych. Ruch samochodowy istnieje wyłącznie na skrzyżowaniach.

Kierujący rowerem lub hulajnogą na ścieżkach rowerowych i rekreacyjnych, obowiązany jest do:

  • Nie zapominania o ruchu na innych ścieżkach. Obejmuje on pieszych, małe dzieci, psy, wózki spacerowe, innych rowerzystów, turystów itp. Przy takim natężeniu ruchu nie trudno o utratę kontroli, szczególnie, że ludzie często zachowują się w sposób nieprzewidywalny.
  • Szanowania użytkowników ruchu, których mija.

- Zanim przejedziesz, zawołaj „uwaga, lewa” i rozważ użycie dzwonka, aby ostrzec innych o swojej obecności. W zależności od tego, kogo mijasz i jak bardzo jest rozproszony, możesz nawet zwolnić. Podobnie gdy przemierzasz obszary o dużym natężeniu ruchu, nie jedź zbyt szybko.

  • Przestrzegania znaczników pasa ruchu, jeśli takowe występują. Na większości ścieżek rowerowych obowiązuje ruch dwukierunkowy, więc należy starać się pozostać na swoim pasie, o ile się kogoś nie mija. Jeśli ścieżka posiada pasy dla pieszych i rowerów, zawsze należy korzystać z pasa rowerowego.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Kampania społeczna "Wiedza daje bezpieczeństwo", jest realizowana w ramach projektu "Senior wie! Centrum Aktywnego Seniora i Seniorki" dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022 - 2023

Ikona do góry