Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wiedza daje bezpieczeństwo - Rowerzysta Senior a konieczność noszenia kasku

Rowerzysta senior a konieczność noszenia kasku rowerowego.

Do wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi nierzadko. Niestety, w wyniku upadku z jednośladu, często to właśnie głowa cierpi najbardziej, a wypadek może okazać się tragiczny w skutkach. Delikatna, ludzka czaszka nie ma bowiem szans w zderzeniu z twardym kamieniem, asfaltem czy drzewem.

Mimo, iż zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce kask na rowerze nie jest obowiązkowy, jego noszenie podczas jazdy istotnie zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W wielu sytuacjach ochraniacz niewątpliwie może uratować życie.

Warto zachować zdroworozsądkowe podejście i przekonać się do ich noszenia. Podczas jazdy rowerem, powinno się podjąć wszelkie możliwe działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym. Wyrazem odpowiedzialności jest więc noszenie kasku podczas jazdy rowerem. Kaski rowerowe posiadają wiele zalet – przede wszystkim chronią naszą głowę przed wstrząsem mózgu, otarciami czy oparzeniami w wyniku nagłego kontaktu z podłożem. Niektóre modele zapewniają również zminimalizowanie ryzyka obrażeń twarzy, szczególnie okolic szczęki.

W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, trudno walczyć o odszkodowanie, gdy samodzielnie nie zadbało się o własne bezpieczeństwo, zakładając kask.

Kampania społeczna "Wiedza daje bezpieczeństwo", jest realizowana w ramach projektu "Senior wie! Centrum Aktywnego Seniora i Seniorki" dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2023.

Ikona do góry