Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wiedza daje bezpieczeństwo - Senior jako pieszy

Senior pieszy - przechodzenie przez przejście

Przechodząc przez jezdnię należy zawsze korzystać z oznaczonych przejść dla pieszych!

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Pieszy zobowiązany jest do:

  • zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię
  • zatrzymania się przed przejściem dla pieszych
  • nie wchodzeniem na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
  • nie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni.

ZASDAY PRAWIDŁOWEGO PRZECHODZENIA PRZEZ PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH:

obrazy.jpg

Gdy nie ma przejścia dla pieszych powinno się przechodzić w bezpiecznym miejscu - nie wolno przechodzić przez drogę na zakręcie lub w innej lokalizacji ograniczającej widoczność i utrudniającej ocenę czy nadjeżdża jakiś pojazd. Próbując przejść przez jezdnię, która ma kilka pasów w jednym kierunku należy bezwzględnie upewnić się czy samochody na wszystkich pasach zatrzymały się!!!

PAMIĘTAJ! Nigdy nie przechodź przez jezdnię pomiędzy samochodami i przed/za autobusem. Nawet jeśli masz pierwszeństwo upewnij się, że możesz bezpiecznie wejść na pasy.

Kampania społeczna "Wiedza daje bezpieczeństwo", jest realizowana w ramach projektu "Senior wie! Centrum Aktywnego Seniora i Seniorki" dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2023.

Ikona do góry