Wyjazd nastąpił w strugach deszczu. To niebo płakało, że seniorzy opuszczają miasto i zabierają ze sobą promienne nastroje. Rzeczywiście, pogoda przemieszczała się wraz z uczestnikami wyjazdu.
W Świdniku już tylko kropiło. Jednak nie zajmowano się panująca aurą. W gościnnym Centrum Usług Społecznych przedstawicielka instytucji opowiadała o działaniach na rzecz osób starszych prowadzonych przez Centrum. Wszystkich najbardziej zainteresowała informacja o organizowanych potańcówkach. Przedstawicielka policji omówiła nowe metody oszustów na wyłudzanie pieniędzy. Prelekcja była zobrazowana krótkimi filmikami poglądowymi, pokazującymi, jak działają oszuści i jak można nie dać się zmanipulować. Na koniec rzecznik praw konsumenta podpowiedział, na co zwracać uwagę przy zawieraniu umów i dlaczego klient ma prawo czytać każdy punkt, zwłaszcza pisany małym druczkiem, tyle czasu, ile potrzebuje.
Ponieważ pogoda zdecydowała, że deszczu wystarczy, uczestnicy wyjazdu zatrzymali się w Piaskach nieopodal ruin protestanckiego zboru, tuż przy malowniczych stawach. Chwila na zdjęcia, uzupełnienie dokumentów i wszyscy ruszyli do Chełma. Tam w remizie PSP strażak, pełen werwy i zaangażowania, omówił najczęściej występujące zagrożenia pożarowe, a także inne, prowadzące do zatrucia tlenkiem węgla. Przedstawił nietypowe pomysły kreatywnych ludzi mogące skutkować pożarem, jak np. zainstalowanie kominka w przewodzie wentylacyjnym bloku mieszkalnego. W tym czasie słońce zdecydowało się zaświecić, zapewne ściągnięte doskonałym nastrojem seniorów.
Po obiedzie chętni uczestnicy wyjazdu zeszli do kredowych podziemi. Wąskimi, pochyłymi korytarzami, w labiryncie przejść, z wodą kapiąca ze stropów albo chlupiącą pod nogami seniorzy skierowali się do groty miejscowego ducha. Duch grzecznie się przedstawił i powiedziawszy to, co zawsze duchy prawią, znikł. Przejście podziemiem było praktycznym zastosowaniem zasad bezpieczeństwa; uczestnicy wyprawy musieli zachowywać dużą ostrożność: niskie stropy, śliskie powierzchnie, boczne korytarze wymagały uważnego rozglądania się, pilnowania grupy, wzajemnego wspierania się i ostrzegania przed pojawiającymi się trudnościami.
Już dobrze po południu seniorzy udali się w drogę powrotną, zaopatrzeni w wiedzę i nowe umiejętności. Wyjazd stanowił okazję dalszej wzajemnej integracji i dostarczył kolejnych, ciekawych wrażeń.
Wizyta odbyła się w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.