Skip to content Jump to the menu

Jak zadbać o dobre relacje w rodzinie?

Project: W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin.

Żyjemy w świecie Internetu, komunikatorów, telewizji. Duża liczba znajomych na portalu społecznościowym sprawia nam radość i przekonanie o dobrych relacjach z innymi. Jednak czy na pewno?

Czy to co na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste jest takie w rzeczywistości? Budowanie relacji jest procesem. Potrzebujemy do tego umiejętności wzajemnego poznania i zaufania, zrozumienia, pomocy oraz radzenia sobie z problemami i konfliktami. Uczymy się tego od najmłodszych lat właśnie w rodzinie. Jest to takie ważne gdyż do budowania relacji jest potrzebny kontakt z drugim człowiekiem. Na żywo. Nie da się tego zbudować w wirtualnym świecie.

Warto wiec zadać sobie pytanie, co robię aby takie relacji zbudować z najbliższymi? Kiedy ostatnio byłem/byłam na wspólnym spacerze z córką, synem? Kiedy usiedliśmy razem do stołu i porozmawialiśmy o naszych planach?

Warto zadać też sobie pytanie kiedy w ostatnim czasie zrobiłem/zrobiłam dla siebie coś miłego, spełniłeś/spełniłaś któreś z marzeń? Dobra relacja ze sobą pozwala do innych ludzi podchodzić z otwartością, uważnością i bez lęku.

Warto zastanowić się co lubimy robić lub co lubiliśmy robić kiedy byliśmy dziećmi. Spełnienie tych marzeń i kontakt ze sobą sprawi nam przyjemność, a to już krok bliżej do dobrego kontaktu z innymi.

Bycie z drugim człowiekiem to także słuchanie siebie nawzajem. Czasem dobrze wpuścić inne osoby do naszego świata, opowiedzieć, co się nam w danym dniu przytrafiło. Rozmowa z drugim człowiekiem pozwoli wyrzucić z siebie emocje, którymi potrzebujemy się podzielić.

Słuchanie to umiejętność. Warto pamiętać, że wiele zachowań, które dla nas są oczywiste może blokować chęć rozmowy. Takimi „blokerami” rozmowy może być np. pocieszanie, wypytywanie, moralizowanie.

Budowaniu relacji sprzyjają też wspólne rytuały. Najprostszym z możliwych jest wspólne przygotowywanie i jedzenie posiłków. Kolacja na tygodniu, a w weekend wspólne śniadanie i obiad to doskonała przestrzeń na bycie razem.

Warto też spędzić czas na wspólnej zabawie przy grach planszowych, spacerze, czy oglądaniu rodzinnego filmu. Wspólne spędzanie czasu na co dzień będzie procentować.

Czasami słyszy się o tym, że ferie czy wakacje są dla wielu rodzin momentem próby. Musimy spędzić ze sobą wolny czas, choć tak na prawdę się nie znamy, bo mijamy się na co dzień w kuchni i na przedpokoju, zamieniając ze sobą kilka zdawkowych słów. Tak naprawdę wszystko zależy od nas, Dlatego już teraz warto zastanowić się jak zawalczyć o relacje i zainwestować w czas spędzony razem.

Projekt „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Ikona wstecz Back to news

Ikona do góry