Właściwe żywienie jest ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia wielu schorzeń, w szczególności u osób starszych. Dla zachowania zdrowia każdy senior powinien przestrzegać podstawowych zasad zbilansowanej diety. Znają je już uczestnicy inicjatyw np.: „Senior zdrowy – senior bezpieczny!”
- Powinniśmy zjadać 5 posiłków dziennie oraz pić przynajmniej 2 litry płynów, najlepiej wody mineralnej – opowiada Maria Zdeb, liderka, odpowiedzialna za inicjatywę.
W codziennej diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw. Natomiast dobrze jest ograniczyć spożywanie soli, tłustych mięs i wędlin.
Kolejnym ważnym składnikiem w diecie seniora, niezbędnym dla zdrowych kości, jest wapń, którego źródłem są mleko, jogurty naturalne oraz kefir.
- Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia wskazane jest spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto wiec jeść drób, ryby, oleje roślinne, oliwę z oliwek – podkreśla Grażyna Okulicz, liderka inicjatywy.
W zależności od stanu zdrowia seniora lekarz lub dietetyk może zalecić stosowanie jednej z diet specjalistycznych.
W drugiej części spotkania uczestnicy inicjatywy uczyli się jak dobrze skompletować domową apteczkę. Wspólnie zrobili listę pełną wskazówek co do najważniejszych leków i produktów. Oto najważniejsze z nich:
- Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne
- Leki na żołądek, odwodnienie, biegunkę oraz rozkurczowe
- Leki przeciwalergiczne
- Środki na stłuczenia (żele, kompresy) i poparzenia
- Środki do dezynfekcji, bandaże, plastry, gazy
- Rękawiczki ochronne, termometr, nożyczki
Ważne, aby w apteczce znalazły się leki, które przyjmujemy na stałe. Wszystkie leki w apteczce powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Apteczka powinna być schowana w szafce, gdzie nie ma dostępu do światła i jest sucho.
Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.